ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו, היום
צילום מסך

גמזו לשאלת כאן חדשות אם יתפטר: "לא חושב לזוז מתפקידי"

ממונה הקורונה הסביר בתדרוך השבועי כי אם לא יקבל את כל הכלים להפחתת התחלואה - התשובה ברורה • "לא סביר להוציא 80 טיסות לאומן עם הגידול במספרים - לא אשנה את דעתי", הוסיף • פרופ' חזי לוי לכאן רשת ב: אם מספר החולים במצב קשה יגיע ל-600 - נשקול הגבלות רציניות יותר • 18 אנשי צוות בבית החולים איכילוב נדבקו בקורונה
דקלה אהרן-שפרן
25 באוגוסט 2020
09:41
עודכן ב 16:46

הממונה על המאבק בנגיף הקורונה, פרופ' רוני גמזו אמר היום בתדרוך השבועי של משרד הבריאות כי "העלייה בתחלואה בארץ היא מהגבוהות בעולם", והבהיר כי לא ישנה את דעתו בנוגע לנסיעות לאומן. "עם כל המורכבות של התחלואה ומה שעוברים האחים והאחיות - האם זה הגיוני וסביר להוציא 80 טיסות? דעתי הנחרצת היא שלא". בתוך כך, 18 אנשי צוות ממחלקות שונות בבית החולים איכילוב נדבקו בקורונה.

בתשובה לשאלת כאן חדשות אם דעתו בעניין איסור כניסת ישראלים לאומן לא תתקבל, אמר פרופ' גמזו "אני לא חושב לזוז מתפקידי, אבל אם אראה שלא נותנים לי את כל הכלים להפחית את התחלואה אני חושב שהתשובה ברורה". ממונה הקורונה הוסיף כי הוא מכבד את המאמינים ואת חסידי ברסלב אבל קשה לו, לדבריו, עם ההודעות הקשות ששולחים אליו. "זה מורכב מאוד", ציין גמזו.

"אנחנו רואים בצורה ברורה שרמת התחלואה גדלה בחברה הערבית, וזה מדאיג", ציין ממונה הקורונה. "יש שם קצב הכפלה משמעותי. זה חוצה יישובים רבים: טירה, כפר קאסם, סחנין ונצרת. פתאום רואים עלייה בחיפה", ציין. פרופסור גמזו הוסיף כי "עדיין יש בחברה זו חתונות ומסיבות וזה יוצר מעגלי הדבקה. צריך לבדוק אם זה לא מצב שאנחנו לא שולטים בו".

הממונה על המאבק בנגיף הקורונה בישראל קרא בתדרוך "לחברה הערבית, למנהיגים הפוליטיים, לראשי רשויות ולמנהיגים דתיים - זה באמת אסון. גידול שמגיע לכ-500 חולים חדשים ביום. 28% מהתחלואה בישראל. לא נוכל לעצור את זה". לדבריו, "ביצענו בדיקות סיקור בקרב בחורי ישיבה וראינו שיעור של כ-1% חיוביים וזה מעודד, כי חשבנו שזה יהיה יותר".

מוקדם יותר היום אמר נציג משרד הבריאות בוועדת הקורונה כי יותר מחצי מיליון ישראלים שהו בבידוד מפרוץ המגפה. במקביל, בריאיון לקלמן ליבסקינד ורועי שרון בכאן רשת ב' אמר מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי כי אם יגבר העומס על בתי החולים ומספר חולי הקורונה המאושפזים במצב קשה יאמיר ל-600 או ל-700 - יש לשקול הגבלות רציניות הרבה יותר כדי לצמצם את התחלואה.

עוד אמר הפרופסור לוי כי הוא חושש מהתוצאות האפשריות של נסיעה המונית לאומן בראש השנה, ויש לשאול אם אפשר לפסוח על הדבר השנה, משום שלא ברור באיזו מידה יישמרו שם כללי הזהירות. קבינט הקורונה אישר אתמול במשאל טלפוני להאריך בשבוע נוסף את מגבלות ההתקהלות כפי שחלו עד כה.

האזינו לריאיון עם פרופ' חזי לוי לכאן רשת ב:

מנהל בית החולים בנהריה: "עוד אין הפנמה בחברה הערבית"

מנהל בית החולים בנהריה, פרופסור מסעד ברהום, אמר הבוקר בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, כי תוך יומיים תיפתח מחלקת קורונה שלישית בבית החולים. "בצפון יש תפוסה מאוד גבוהה ושיעור תחלואה גבוה בקורונה, כרגע אנחנו עומדים על 163% תפוסה. 40 חולים דחסנו לתוך מחלקות קטנות", הוא אמר. "בעקבות כך אנחנו חייבים לסגור את מחלקת השיקום שלנו. מה שאומר שאין יותר שיקום בגליל".

לדבריו, "אנחנו סופגים הרבה יותר חולים מאשר בגל הראשון. אז כולם היו בבית והיו ממושמעים. אבל כעת מספר החולים שמגיעים למיון גבוה. אנשים מסתובבים ולא שומרים על ההנחיות. אנשים עייפו מהישיבה בבית והחרדות. האמון של הציבור בהנחיות של יום לסגור ויום לפתוח ירד מאוד".

האזינו לריאיון עם פרופ' מסעד ברהום לכאן רשת ב:

פרופסור ברהום הוסיף כי "במגזר הערבי הבעיה הגדולה היא החתונות והלוויות. עוד לא הופנם שנדרש לוותר על החובה שבה אתה כאדם מבקר את מי שביקר אותך בחתונה או בלוויה. אנשים הבטיחו לעצמם חתונות גדולות. אין עדיין הבנה בחברה הערבית. מסבירים, אבל יש שחיקה". לדעתו, מעבר לאכיפה, "חייבים סגר בכל אזור אדום, אין מה לעשות".

18 אנשי צוות בבית החולים איכילוב נדבקו בקורונה

18 אנשי צוות ממחלקות שונות בבית החולים איכילוב נדבקו בקורונה. רוב אנשי הצוות נדבקו כתוצאה מאירועים מחוץ לבית החולים. מבית החולים נמסר בתגובה: "כמשנה זהירות ובהתאם למדיניות הקבועה, בית החולים יסקור לקורונה את כלל אנשי הצוות והמטופלים במחלקות בהן עובדים אנשי צוות אלה וביניהם: כירורגיה, קרדיולוגיה, נוירוכירורגיה, פגים, חדר ניתוח ועוד. עד לרגע זה כלל הנסקרים יצאו שלילים ובכללם מחלקת פגים.

"הנהלת בית החולים תמשיך לפעול בנחישות באופן עצמאי ויזום לקטיעת שרשרות ההדבקה ולהבטחת התנהגות נכונה הן בין כותלי בית החולים והן בקרב עובדי בית החולים על ידי בדיקות סקר יזומות, הדרכה, הסברה ועוד".