תושבי חיפה מפגינים נגד הזיהום במפרץ

פרסום ראשון | המשרד להגנת הסביבה הורה להשבית את מכלי הנפט של חברת תש"ן

המשרד הורה על ההשבתה בשל ליקויים בארבעה מכלים • דוח מצא כי דליפה במכלים יכולה להסביר חלק ממפגעי הריח מהם סובלים תושבי האזור
חן ביאר
25 באוגוסט 2020
17:48

לכאן חדשות נודע לראשונה כי לאחר השימוע לחברת תש"ן (תשתיות נפט ואנרגיה) – הורה היום (שלישי) המשרד להגנת הסביבה להשבית את מכלי הנפט בהם נמצאו ליקויים במפרץ חיפה.

הבוקר קיים יושב ראש מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה שימוע לנציגי חברת תש"ן לאחר תלונות חוזרות של התושבים על מטרדי ריח קשים מהם הם סובלים, ובעקבות דוח שמצא כי דליפה בארבעה מהמכלים יכולה להסביר חלק ממפגעי הריח מהם סובלים התושבים. בשבועות האחרונים החלה מחאה של התושבים בדרישה לפנות את מכלי הדלק ולהרחיק אותם ממרכזי אוכלוסייה.

עוד נמצא כי החברה מפרה את תנאי היתר הרעלים בעניין מניעת פליטות של חומרים אורגניים נדיפים לסביבה. כמו כן, החברה אינה מפעילה נוהלי תפעול ותחזוקה נאותים להבטחת תקינות הציוד ואינה עומדת בתנאי רישיון העסק, כך שנגרם מפגע ריח חזק ובלתי סביר לתושבים המתגוררים באזור ולבאי־האזור המסחרי.

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל מסרה בתגובה: "לא נאפשר למפעלים להוות סכנה סביבתית ולגרום למפגע ריח הפוגע באיכות חיי התושבים. חברת תש"ן, לפי ממצאי הסיורים של הצוות המקצועי במשרדי, לא הסדירה ליקויי תחזוקה מהותיים, ובכך מהווה גורם סיכון לתושבי האזור. נפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותנו כדי לוודא שהציבור לא יסבול מכך שיש מפעלים בסמיכות אליו, וכי כל הליקויים יתוקנו לאלתר".

מתש"ן נמסר: ״תש"ן היא חברה ממשלתית בבעלות אזרחי ישראל, ופעילותה חיונית למשק האנרגיה בישראל ולתפקודו הרציף. החברה קשובה לקהילה בכל מקום בו היא פועלת ומנהלת דיאלוג רציף עם תושבי האזור. החברה מקצועית, בטוחה ומשקיעה משאבים רבים ואמצעים חדישים במתקניה, תוך עמידה בכל תקני הבטיחות מהמחמירים ביותר בעולם. תש"ן מבוקרת ומפוקחת על ידי כלל הגורמים הרלוונטיים, ובהם המשרד להגנת הסביבה, ומיישמת את הנחיותיהם באופן מלא, וכך תעשה גם לגבי הדגשים והנחיות שניתנו היום בפגישה וחלקם כבר יושמו בשטח.

"אך טבעי שתושבי השכונה הסמוכה מעוניינים להעתיק את החווה למקום אחר. תש"ן מסכימה עם תושבי השכונה, וסבורה כי אין זה נכון לתפעל חוות מיכלים בסמוך לשכונת מגורים. תש"ן הוקמה באזור זה כבר בשנת 1934, טרם הקמת המדינה, תקופה בה לא התגוררו תושבים סביב חוות המיכלים. לאורך השנים אושרו תכניות בניה והשכונות נמצאות כיום בסמיכות לחוות המיכלים. לכן, יש צורך בהעתקת חוות המיכלים לאתר חלופי".