בגרות

מה הקשר בין זכאות לבגרות לבין גובה המסים שלנו?

רגע לפני ששנת הלימודים הכי מאתגרת שהייתה פה יוצאת לדרך – כדאי להתעכב על שיעור הזכאות לבגרות בחברה הבדואית. חושבים שאין לזה שום קשר לחיים שלכם? טעות גדולה. ענקית אפילו
שאול אמסטרדמסקי | פרשנות
25 באוגוסט 2020
19:13

קצת קשה להאמין, אבל בעוד שבוע תיפתח שנת הלימודים וכמו הרבה מאוד הורים אחרים, גם אני מאוד מוטרד מאיך הולכת להיראות השנה הזאת. אבל בואו ניקח שנייה פאוזה קטנה ממה שמטריד אותנו ובואו נסתכל שנייה על נתונים שפורסמו אתמול.

אתמול משרד החינוך פרסם את נתוני הזכאות לבגרות. לכאורה הזכאות לבגרות בחמש השנים האחרונות, בממוצע, לא השתנתה. אבל זה הממוצע, והממוצע מטעה. אם במקום מסוים חלה עלייה אבל הממוצע נשאר אותו דבר, זה אומר שיש מקום שבו הנתון ירד. איפה זה יורד? הוא יורד בחינוך הבדואי. שיעור הזכאות לבגרות של ילדים מהחינוך הבדואי ירד מ־52% ל־48%.

כלומר, זה היה נמוך מלכתחילה, הרבה יותר נמוך מהממוצע הארצי של 69%, וזה ירד עוד. זה אומר שגם אם ניסינו בשנים האחרונות לעשות דברים שיצמצמו פערים, בהנחה שניסינו, הם לא עבדו. ועכשיו, כשמגיעה הקורונה ואנחנו יודעים של־150 אלף ילדים לפחות אין מחשבים, ושרבים מהם, אולי חצי, מגיעים מהחברה הבדואית, הפערים האלה רק יתעצמו בשנה הזאת.

עכשיו, יכול להיות שאתם רואים את זה ואתם אומרים: אוקיי, אבל מה אכפת לי? יש לי את הצרות שלי והן מספיק גדולות. איך זה קשור לחיים שלי? אז זהו, שזה קשור, כי בסוף כולנו בסירה אחת. אם אי פעם שאלתם את עצמכם: למה אני משלם כל כך הרבה מיסים? אז זה למה. בגלל שאין מספיק אנשים שישלמו מיסים.

אתם רוצים שהנטל יהיה פחות כבד? זה אומר שאנחנו צריכים עוד אנשים שנכנסים למעגל העבודה, במשרות טובות, שמשלמות הרבה, בשביל שהם יוכלו לשלם הרבה מיסים. זו הולכת להיות שנת לימודים מסובכת אבל אם דווקא עכשיו נשכח את אלה שגם ככה מאחור, כולנו נשלם על זה את המחיר בעתיד.