-
צילום: תומר נויברג ויונתן זינדל, פלאש 90, תומר ארד

האירוע הביטחוני בצפון - גנץ: לא ניתן לפגוע בחיילים; נתניהו: שלא ינסו אותנו

ראש הממשלה ושר הביטחון במסרים מאיימים לחיזבאללה. מועצת ההגנה העליונה בלבנון גינתה את "התוקפנות הישראלית" בגבול
רועי שרון, רובי המרשלג ועידו קורן
26 באוגוסט 2020
11:21
עודכן ב 13:20

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ הגיבו הבוקר (רביעי) לתקרית בגבול הצפון אמש: נתניהו אמר כי "לא נסבול שום תוקפנות נגד אזרחינו ונגיב בעוצמה על כל התקפה נגדנו. אני מציע לחיזבאללה לא לנסות את כוח המחץ של ישראל. חיזבאללה שוב מסכן את מדינת לבנון בגלל תוקפנותו". גנץ אמר כי "לא ניתן לנסראללה לפגוע לא בחיילינו ולא במדינתנו. נגיב באופן קשה לכל אירוע שיקרה בגבול".

מנגד, גינו במועצת ההגנה העליונה בלבנון את "התוקפנות הישראלית". בלבנון החליטו להגיש תלונה נגד ישראל במועצת הביטחון של האו"ם.

צה"ל תקף הלילה עמדות תצפית של חיזבאללה בתגובה לירי משטח לבנון לעבר כוח שהיה סמוך לגבול. אין נפגעים בקרב חיילי צה"ל. עוד נמסר כי הוסרו כל המגבלות במרחב והתושבים הונחו לחזור לשגרה. "אם חיזבאללה ינסה שוב להפר את ריבונות ישראל התגובה שלנו תהיה חריפה", אמרו בצה"ל.

חבר פרלמנט מטעם חיזבאללה, עלי פיאד, אמר הבוקר כי חלק מהאסטרטגיה של הארגון נוגע לכך שישראל תישאר במצב של מתיחות כדי להתיש אותה. לדבריו, יש לחכות למה שיגיד חיזבאללה על אירועי אמש, אם הוא בכלל רוצה להתייחס לנושא: "חיזבאללה פועל לפי אסטרטגיה של מיעוט בדיבורים בנוסף ליכולת ליזום".

עוד אמר כי לנוכח מה שנראה בצד הישראלי, ניכר שהארגון הוא זה ש"מנהל את המשחק". עוד ציין חבר הפרלמנט מטעם הארגון כי כל תוקפנות ישראלית על לבנון, תיענה בתגובה של חיזבאללה ואין כזה דבר תקיפה בלבנון ללא תגובה: "אם ישראל רוצה מלחמה, היא לא יודעת מה תהיה התוצאה שלה".

בתחילת החודש הפיל צה"ל רחפן שחדר לשטח ישראל באזור החרמון מכיוון גבול לבנון. מצה"ל נמסר כי הצבא נמצא במוכנות גבוהה בזירה הצפונית ולא יאפשר כל הפרה של ריבונות מדינת ישראל.

סבב המתיחות הנוכחי בין ישראל לחיזבאללה החל ב-20 ביולי, כשפעיל הארגון ולוחמי מיליציות איראניות נהרגו בתקיפה אווירית שיוחסה לישראל. שבוע לאחר מכן הודיע צה"ל כי סיכל ניסיון חדירה של חמושים לאזור הר דוב. השבוע סוכל ניסיון הנחת מטענים בגבול הגולן, אירוע שלפי צה"ל אינו קשור באופן ישיר לחיזבאללה.