-

ממשלת אוקראינה אישרה איסור זמני על כניסת זרים

שר הבריאות וממונה הקורונה חונכים מרכז שליטה של משרד הבריאות: "האחריות היא לא להתכנס במשפחות גדולות סביב שולחן החג". פרופסור גמזו: אזרחי המדינה וגם חברים בממשלה לא מבינים מה אנחנו עושים כאן • ליברמן: הטיסות לאומן? לא חושב שהפולחן הזה קשור ליהדות, זה עבודה זרה נטו
דקלה אהרן-שפרן
26 באוגוסט 2020
11:38
עודכן ב 14:26

שר הבריאות יולי אדלשטיין יישר היום (רביעי) קו עם ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו ואמר כי "האחריות הלאומית אומרת שהשנה אינה השנה לטוס לאומן" וכי "האחריות היא גם לא להתכנס במשפחות גדולות סביב שולחן החג". בתוך כך, ממשלת אוקראינה אישרה איסור זמני על כניסת זרים.

אדלשטיין השתתף באירוע חניכה של מרכז שליטה חדש של משרד הבריאות בקריית שדה התעופה ובו נשא דברים גם פרופסור גמזו. ממונה הקורונה אמר כי אזרחי המדינה וגם חברים בממשלה "לא מבינים מה אנחנו עושים כאן". גמזו הבהיר כי לקח את הדרך המורכבת שאיננה תמיד פופולרית.

השר אדלשטיין הוסיף כי משרדו עושה את המקסימום על מנת לקבל את ההחלטות המקצועיות תוך התחשבות בצרכים של המשק והחברה הישראלית. "אני קורא לעמיתיי לא לנסות לגזור קופון על חשבון בריאות הציבור", אמר השר.

משרד הבריאות דיווח כי 1,943 בני אדם נדבקו בקורונה אתמול וכי מספר הנפטרים עלה ל-867. בסך הכל בישראל יש כיום כ-107 אלף בני אדם שנדבקו בקורונה וכ-20 אלף חולים במחלה. 

הבוקר תקף יו"ר הקואליציה מיקי זוהר את פרופסור גמזו והאשים אותו כי הוא לא טיפל בהפגנות בבלפור משום שהוא חושש מהתקשורת. זוהר ביקר בחריפות את ממונה הקורונה גם בשל התנגדותו לטיסות החסידים לאומן בראש השנה. "גמזו צריך להבין שהן יקרו. נוכל לאפשר לאנשים לממש את הרצון שלהם להאמין כמו שאנחנו מאפשרים את הרצון של האנשים להפגין", אמר זוהר בריאיון לדוריה למפל ורועי שרון בכאן רשת ב.

ליברמן: הטיסות לאומן? אין שיקול מקצועי

יו"ר ישראל ביתנו התייחס להתקפות על גמזו ואמר כי ההחלטה שלו בעניין הטיסות לאומן לא מתקבלת בגלל שיקולים לא מקצועיים. "יש מן פולחן, אני לא חושב שזה קשור ליהדות אלא זו עבודה זרה נטו, אנשים עוזבים את המשפחות ונוסעים להצטופף. מן הווי מוזר", אמר ליברמן בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן

גם בכחול לבן יצאו להגנתו של פרופסור גמזו. חבר הכנסת עפר שלח אמר: ״הסיפור הוא לא אומן. ‏כצפוי, גמזו נתקע בקיר של לחצים פוליטיים, ריבי סמכויות ואפס ניהול שמאפיין את ממשלת ביבי. ‏זה ייגמר, כפי שהיה ידוע מראש, בזה שהפרויקטור יהיה שעיר לעזאזל ויילך הביתה״.

שר התיירות אסף זמיר קרא לחבריו בקואליציה לתת לגמזו גיבוי. "מחזק את רוני גמזו שמתחילת הדרך מנסה לעשות סדר ולייצר שיטת עבודה שיש לה סיכוי לבלום את התחלואה מבלי לגמור את הכלכלה ועל הדרך לקבל מחדש את אמון הציבור", כתב זמיר בחשבון הטוויטר שלו.

אתמול הבהיר פרופסור גמזו בתדרוך השבועי של משרד הבריאות כי לא ישנה את דעתו בנוגע לנסיעות לאומן. "עם כל המורכבות של התחלואה ומה שעוברים האחים והאחיות - האם זה הגיוני וסביר להוציא 80 טיסות? דעתי הנחרצת היא שלא", אמר גמזו.

בתשובה לשאלת כאן חדשות מה יעשה אם דעתו בעניין איסור כניסת ישראלים לאומן לא תתקבל, אמר הממונה כי הוא לא חושב לזוז מתפקידו, "אבל אם אראה שלא נותנים לי את כל הכלים להפחית את התחלואה אני חושב שהתשובה ברורה". גמזו הוסיף כי הוא מכבד את המאמינים ואת חסידי ברסלב אבל קשה לו, לדבריו, עם ההודעות הקשות ששולחים אליו. "זה מורכב מאוד", ציין גמזו.