סמוטריץ

"גזען ובור": סערה במליאה בדיון על תיקון חוק השבות

סמוטריץ' החליט להסיר את ההצעה • ח"כים מהאופוזיציה צעקו לעברו: "אתה הורס את העם היהודי" • סמוטריץ' הגיב: "אתם רק רוצים לייבא לכאן מנדטים"
זאב קם
26 באוגוסט 2020
12:35

מליאת הכנסת דנה בהצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ המכונה "חוק הנכד", שמבקשת לתקן את חוק השבות ולהסיר ממנו את זכאות הנכד/ה של יהודים לעלות לארץ מכוח חוק השבות, אם הנכד/ה אינם יהודים בעצמם. כיום קובע חוק השבות שיהודים, ילדיהם ונכדיהם זכאים לעלות מכוח חוק השבות, גם אם הילדים והנכדים עצמם אינם יהודים לפי ההלכה. לאחר הדיון הודיע סמוטריץ' כי הוא מסיר את ההצבעה מסדר היום. 

סמוטריץ' אמר במליאה, לאחר שהקריא את חזון העצמות היבשות בספר יחזקאל: התנ"ך זה מקור זכותנו על מדינת היהודים. בגלות היינו עצמות יבשות, סבלנו רדיפות. איבדנו חלקים גדולים מהעם היהודים. תראו את שיעורי ההתבוללות של העם היהודי בגולה. אנחנו אוהבים את העם היהודי כולו. ח"כים מישראל ביתנו ומיש עתיד צעקו לעברו: אתה הורס את העם היהודי.

סמוטריץ' אמר: אנחנו אוהבים את העלייה ואת העולים, ושמחים על כל מי שהגיע לכאן. אנחנו רוצים לקרב ולאהוב. אין רב אחד שיכול לקבוע שמי שנולד לאימא לא יהודיה שהוא עצמו יהודי. שירות צבאי לא הופך אדם ליהודי. מישהו חושב להפוך דרוזים ליהודים בגלל שהם משרתים בצבא?

סמוטריץ' אמר הבוקר בכאן רשת ב על הצעתו לביטול סעיף הנכד בחוק השבות: "אני רוצה לסגור את הפרצה שמביאה ארצה מאות אלפי אנשים שאינם יהודים ושלא מתגיירים, ועלולה לפגוע בעתיד קיומו הפיזי, במובן הכי בסיסי, של העם היהודי. זו הצעה שציפי לבני קידמה אחרי ועדת חקירה".