המשמר הלאומי של סודאן, אתמול
צילום: רויטרס

יו"ר מפלגה בסודאן: "רוב העם הסודאני תומך בנרמול היחסים עם ישראל"

מובארכ אל-פאדל אל-מהדי אמר לכאן חדשות כי הכדור בידי ארה"ב וישראל, ועליהן להוציא את סודאן מרשימת המדינות שתומכות בטרור
רועי קייס
26 באוגוסט 2020
16:07

מובארכ אל-פאדל אל-מהדי, יושב ראש מפלגת האומה בסודאן, שלא נכללת בממשלה, אמר היום (רביעי) בשיחה עם כאן חדשות כי "סודאן רצינית ברצון שלה לנרמל את היחסים עם ישראל ורוב העם הסודאני תומך בכך". אך לדבריו, "הכדור כרגע בידיים של ישראל וארצות הברית. על ממשל טראמפ וראש הממשלה נתניהו להסיר את סודאן מרשימת המדינות שתומכות בטרור ולבטל את העיצומים הכלכליים נגדה".

אל-מהדי יצא נגד האמירה של ראש הממשלה עבדאללה חמדוכ, לפיה אין בסמכות הממשלה לנרמל את היחסים עם ישראל וטען כי הקולות שמתנגדים לנרמול משפיעים עליו. לדבריו, "ההליכה של סודאן אחרי האמירויות מבחינת נרמול היחסים עם ישראל, ושדרוג היחסים עם ארצות הברית, תשרת את האינטרסים הכי חשובים של המדינה".

בתוך כך, חבר הנהגת פת"ח לשעבר, מוחמד דחלאן, ששוהה באמירויות ונחשב ליריבו של המושבע של אבו מאזן, נמצא בקשר הדוק עם גורמים בהנהגה הסודאנית וניסה לשכנע אותם לקדם את הנורמליזציה עם ישראל, בטענה שהדבר יועיל לסודאן בשלל מישורים, בהם בנושא עסקאות נשק.

דובר משרד החוץ המפוטר של סודאן, חיידר בדאווי סאדק, שילם כזכור מחיר על התבטאותו בדבר שלום אפשרי בין מדינתו ובין ישראל, אך הדבר לא שינה את עמדתו בעניין. בריאיון בלעדי לכאן חדשות הוא אמר בשבוע שעבר כי הוא תומך גדול של שלום עם ישראל וכי מדובר באינטרס של סודאן. "אני לא מצטער בכלל", אמר סאדק. "כלי תקשורת שאלו ושאלו והרגשתי מפודח. צריך שיהיה שיח פתוח בנושא הזה. צריך להיות אמיצים כמו בורהן שנפגש עם נתניהו וכמו ההנהגה באימריות".