-
צילום: ערוץ הכנסת

גנץ: "נתניהו גורם לפילוג העם - מקווה שיחדל מזה"

יו"ר כחול לבן על ההסכם הקואליציוני: "החרדים היו צריכים להיות הרבה יותר נחושים כדי לקיים את ההסכם על התקציב. אם הם לא יעמדו בו, הם יצטרכו להסביר למה" • הליכוד: "ישראל זקוקה כעת לממשלת אחדות מתפקדת"
מיכאל שמש
26 באוגוסט 2020
15:15

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, מתח היום (רביעי) ביקורת על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשיחה עם כתבים חרדים, ואמר: "נתניהו גורם לפילוג העם, מקווה שהוא יחדל מזה". גנץ התייחס גם למשבר הקואליציוני האחרון סביב סוגיית תקציב המדינה שכמעט והוביל לבחירות, שנמנעו ברגע האחרון, ואמר: "אני חושב שהחרדים היו צריכים להיות הרבה יותר נחושים כדי לקיים את ההסכם. ההסכם היה על תקציב 2021-2020. אם הם לא יעמדו בהסכם הם יצטרכו להסביר למה לא עמדו בו".

בליכוד מסרו בתגובה כי "מדינת ישראל זקוקה כעת לממשלת אחדות מתפקדת שעובדת למענם. המתקפות היומיומיות של כחול לבן נגד ראש הממשלה נתניהו והליכוד לא עוזרות לכך". במפלגה קראו לכחול לבן "להפסיק לקיים ממשלה בתוך הממשלה ולהתאחד בעבודה משותפת למען אזרחי ישראל".

שעתיים לפני המועד, מליאת הכנסת אישרה ביום שני בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק לדחיית מועד הגשת התקציב ב-120 ימים. בכך נמנע פיזור הכנסת ונמנע איום הבירות. נתניהו אמר בהגיעו למליאה לפני הצבעה: "לא זוכר שדיברתי על גנץ כמו שהם מדברים עליי, אבל זה הזמן לשלב ידיים".  זאת בתגובה לדברי גנץ קודם לכן כי "100 ימים שתקתי. שתקתי על מתקפות אישיות, קיתונות של גידופים, השפלות ולעג - ימי ההכלה וההבלגה הסתיימו".

בהתייחס לביקורת שנשמע כלפי ממונה קורונה הפרופסור רוני גמזו, הציע שר הביטחון "לא נהפוך את זה לעניין פוליטי שמשרת מגזר כזה או אחר, אלא נשאיר את זה כעניין ממלכתי תחת הכותרת של 'ונשמרתם', תוך השתתפות בצרכים של קבוצות המשנה. פרופסור גמזו מסתכל על זה בראייה רחבה תוך בחינה של האתגר הרפואי, ותוך התבוננות על יתר המרכיבים".

גנץ התייחס גם לעניין מגפת קורונה והמחלוקת בנוגע לטיסות לאומן לקראת חגי תשרי, ואמר כי "צריך לצמצם את הסיכון, יש רגעים בחיים שצריך לעשות התאמות למציאות. אני מקווה שיימצא ההסדר עם ההיגיון. לא בגלל שהחרדים ביקשו, אלא כיוון שאני שואל את עצמי מה הכי טוב שיקרה פה".