נתניהו בפתח משפטו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו לבג"ץ: לא אעסוק במינויי פרקליט המדינה, היועמ"ש והמפכ"ל

בתגובה לעתירת התנועה לאיכות השלטון, השיב ראש הממשלה כי יימנע מהעיסוק במינויים "למען הנראות הציבורית ומבלי לגרוע מטענותיו". התנועה לאיכות השלטון הגיבה: "אין זה מספיק"
אמוץ שפירא
26 באוגוסט 2020
15:26

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (רביעי) לבג"ץ כי לא יעסוק במינויי היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ומפכ"ל המשטרה. נתניהו הודיע זאת לבג"ץ בתגובה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון וציין כי יימנע מלעסוק בכך "למען הנראות הציבורית ומבלי לגרוע מטענותיו".

התנועה לאיכות השלטון הגישה את עתירתה העתירה בדרישה כי יערך לנתניהו הסדר ניגוד עניינים שיטיל עליו מגבלות בנושאים הקשורים למערכת אכיפת החוק. התנועה הגיבה להחלטת בג"ץ ומסרה כי "אנו מברכים על הודעתו של ראש הממשלה, אך אין זה מספיק".

"לא ייתכן שנאשם בפלילים יסרב להתחייב שלא יעסוק במינוי שופטים, סגנים ליועץ המשפטי לממשלה או ראשי יחידות רגישות במשטרה כמו להב 433", כתבו בתנועה לאיכות השלטון, "לא בכדי ביקשנו כי יוצא צו שיאסור על ראש הממשלה הנאשם בפלילים לעסוק בכל מינוי של בכירים ברשויות המשפט ואכיפת החוק, ונקווה כי בית המשפט יקבל את עתירתנו".

סוגיית מינויי הבכירים עמדה בין היתר במוקד המשבר הפוליטי בין הליכוד לכחול לבן. בליכוד התעקשו כי תוקם ועדה פריטטית שתחליט על מינויי ראשי מערכות האכיפה והמשפט, אולם כחול לבן סירבו לכך ומטעמם נמסר לתקשורת: "כל ניסיונות מחטף הרגע האחרון של הליכוד באשר למינוי פרקליט מדינה או יועץ משפטי לממשלה ייתקלו בחומה בצורה".