הפגנה בכיכר פריז בירושלים, 08.08.2020

אחרי שצומצמה היכולת להעמיד לדין מפגינים, דוברו של נתניהו הורה לשרים בליכוד לתקוף את הפרקליטות

יו"ר הכנסת יריב לוין תקף: כל המשאבים והכוח שבידי בית המשפט העליון מנותב לאכיפה בררנית במטרה להפיל ראש ממשלה נבחר
מיכאל שמש ואמוץ שפירא
26 באוגוסט 2020
19:42
עודכן ב 22:10

דוברו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נאור יחיא, הורה היום (רביעי) מח"כים ושרים בליכוד להתראיין ולתקוף בחריפות את היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ואת הפרקליטות. זאת לאחר שמשרד המשפטים הנחה לצמצם את היכולת להעמיד לדין מפגינים. 

יושב ראש הכנסת יריב לוין מתח ביקורת חריפה על ההנחיות ואמר כי שנים שצמרת מערכת המשפט והפרקליטות "הולכות כעיוורים בדרכו של נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק. היום מתברר שהשנאה שלהם לראש הממשלה נתניהו חזקה אפילו יותר מההערצה הילדותית לברק. אם למישהו היה ספק מה מניע גורמים בכירים בפרקליטות, הוא קיבל היום תשובה ברורה. כל המשאבים, כל הכוח העצום שבידיהם, הכל מנותב לאכיפה בררנית במטרה להפיל ראש ממשלה נבחר", אמר לוין.

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה צייץ בין השאר: "איפה הם היו בהתנתקות? איפה הם היו כשהימין הפגין נגד אוסלו? איפה הם היו כשנערות נכנסו לבתי מעצר וצעירים אל מאחורי סורג ובריח על שחסמו כבישים?".

בכירים בליכוד טענו כי הזכות להפגין לא כוללת זכות לחסום כבישים, אמבולנסים וכבאות ולהפר את כל כללי קורונה. לדבריהם, "כשמתירים להפר את החוק ולהתעלם מהנחיות השוטרים, איך אפשר יהיה לבקש מקהלים אחרים במדינה לשמור על החוק ועל הנחיות הבריאות בתקופת הקורונה ובכלל? כנראה שהכול כשר כשמדובר בניסיון להפיל את ראש הממשלה נתניהו".

עוד נאמר כי "בשם שלטון החוק, הפרקליטות מפקירה את שלטון החוק ואת הסדר הציבורי במטרה לעודד הפיכה שלטונית. "הפרקליטות חייבת לחזור בה מההנחיות השערורייתיות האלה שפורמות את שלטון החוק במדינת ישראל".

בהודעת משרד המשפטים הודגש כי כי יש לאזן בין זכותו של האזרח להפגין ולהביע דעה בלי חשש, לבין הצורך להרתיע מפגינים מאלימות ומהפרת הסדר הציבורי. פרקליט מחוז או גורם מטעמו הם שיאשרו הגשת כתב אישום נגד מפגינים.

על פי ההנחיה החדשה, העמדה לדין על התקהלות אסורה תיבחן רק אם להתקהלות נילוו עבירות נוספות או שנעשתה בנסיבות מחמירות. מפגינים יועמדו לדין על עבירות אלימוּת רק אם נקטו אלימות גופנית או כלפי רכוש. באשר להפרעה לשוטר במילוי תפקידו, ההנחיה מבדילה בין התנגדות פעילה כמו ניסיון למשוך עצור מידי שוטר לבין הפרעה סבילה כמו סירוב להתלוות לשוטר. עוד נאמר בהנחיות כי התנהגות פסולה של שוטר כלפי מפגין עשויה להיות שיקול בהחלטה שלא להגיש כתב אישום נגד המפגין.