עמדת חיזבאללה שהותקפה על ידי צה"ל, הלילה
צילום: צבא לבנון

דובר צה"ל לכאן חדשות: דרוכים לעוד פעולה של חיזבאללה

בצבא מעריכים: נסראללה ינסה שוב לפגוע בכוח צבאי. תא"ל הדי זילברמן: מה שחשוב לנו בשבוע האחרון של אוגוסט זה להמשיך את שגרת החיים של תושבי הצפון ככל הניתן
רועי שרון ורובי המרשלג
26 באוגוסט 2020
21:12

דובר צה"ל, ת"אל הדי זילברמן, התייחס היום (רביעי) לתקרית אמש בגבול לבנון בריאיון לכאן חדשות ואמר כי "אנחנו נמצאים במערכה, הכוחות דרוכים. מה שחשוב לנו בשבוע האחרון של אוגוסט זה להמשיך את שגרת החיים של תושבי הצפון ככל הניתן. אנחנו קמים בבוקר על מדים כדי להיות מוכנים ככל שיידרש".

בהתייחס לחוליה שניסתה לבצע פיגוע בהר דב בחודש שעבר, אמר תא"ל זילברמן: "אם תסתכל על הגזרה הצפונית תראה אויב מורתע, ושלושה אירועים מוצלחים שלנו- בהר דב, השני בדרום רמת הגולן והשלישי בלילה האחרון במנרה – בהם אין נפגעים לכוחותינו. אנחנו ממשיכים להיות בדריכות".

מהתחקיר הראשוני של התקרית שצה"ל פרסם היום, עלה כי חוליית צלפים של חיזבאללה ירתה שתי יריות מתוך בית באזור הכפר השיעי חולה, לעבר כוח מגדוד האיסוף 869 של ממרחק 300-200 מטרים. זאת במן שהכוח חשף את עצמו לכמה שניות כדי לתקן אמצעי תצפית. בצה"ל לא זיהו את הבית וזו הסיבה שהכוח לא ירה לעברם. הירי החטיא את הכוח, ששמע את רעשי הפגיעה של שני הקליעים במרחב מנרה. צבא לבנון פרסם תמונות מעמדת חיזבאללה שהותקפה על ידי צה"ל הלילה.

מתווה הפעולה שנסראללה בחר הוא צליפה גם אתמול וגם בחדירה להר דב בחודש שעבר, בשונה מהתקרית לפני שנה שאז ירו טיל נ"ט מתוך כוונה להרוג חייל, ולא לקחת סיכון בטיל שעלול להרוג מספר חיילים ולהיכנס לימי קרב.


ההחלטה לתקוף בלבנון בתגובה להפרת ריבונית היא חריגה. בפעם הראשונה מאז 2014 צה"ל תוקף ולוקח אחריות. לא מדובר בתקיפה עם הרוגים, אבל בתוך מאזן ההרתעה הדו צדדי בין ישראל לחיזבאללה זה בהחלט צעד חריג והמסר בצדו - זו תקיפה על ירי ללא נפגעים, אם יהיו נפגעים זה יכאב הרבה יותר.

בצה"ל מעריכים כי נסראללה ינסה שוב לפגוע בכוח צבאי. מקרה זה מצטרף לכישלון של ארגון הטרור בביירות וזהו כישלון שני בתוך חמישה שבועות. לאור זאת מבחינת צה"ל המתיחות בצפון ממש לא מאחורינו.