זירת פיגוע הטרור בעיר קרייסטצ'רץ' בניו זילנד
צילום: אי-פי

שנה וחצי לאחר הטבח בכרייסטצ'רץ': היורה נידון למאסר עולם ללא אפשרות חנינה

בראנטן טראנט הורשע ברצח 51 מתפללים מוסלמים. ראש ממשלת ניו זילנד: "האיש הזה לא יראה את אור היום שוב"
גיא בריצמן
27 באוגוסט 2020
07:46

יותר משנה וחצי אחרי הטבח בכרייסטצ'רץ', בית המשפט בניו זילנד גזר לפנות בוקר (חמישי) על היורה ברנטון טארנט מאסר עולם ללא אפשרות חנינה. טראנט הורשע ברצח 51 מתפללים מוסלמים ובניסיון רצח של 40 מתפללים נוספים במסגד אל-נור ובמרכז האסלאמי לינווד בעיר.

ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן אמרה על גזר הדין כי "האיש הזה לא יראה שוב את אור היום", והגדירה את הטבח "כשפשע שניו זילנד לא ראתה כמותו מעולם". ארדרן הודתה לקהילה המוסלמית שהעידה במשפטו של טארנט ואמרה כי גזר הדין הוא הקלה.

האימאם של כרייסטצ'רץ', ג'מאל פאודה, אמר כי "כל עונש, יהיה אשר יהיה, לא ישיב את אהובינו לחיים". עבדול וואבזאדה, שניצל מאירוע הירי, התעמת עם טארנט במהלך המשפט ואמר לו: "אתה צריך להודות לאלוהים שבאותו יום לא תפסתי אותך. העיניים האלה, אותם אתה לעולם לא תשכח שברחת מהם".

טארנט החל במסע הירי ביום שישי, 15 במארס 2019, בשעות הצוהריים (שעון ניו זילנד), עת שהו במסגד כ-200 מתפללים, בהם שחקני נבחרת הקריקט של בנגדלש. היורה לבש בגדי צבא, ואף שידר את הירי בשידור חי בפייסבוק - מה שהוביל לביקורת על הרשת החברתית. בנוסף לירי, במכוניתו של טארנט, שחנתה במרחק של כשלושה קילומטרים מאחד המסגדים, אותרה פצצה.