תיעוד חסידים בנתב"ג לקראת טיסתם לאומן
צילום: מתס קורמן

חסידי ברסלב הגיעו לשדה התעופה באוקראינה, אך סורבו כשניסו להיכנס למדינה

לאחר האיסור להכניס אזרחים זרים למדינה, היום תתכנס הממשלה בקייב כדי לדון באיסור התקהלויות. גורמים במדינה לכאן חדשות: למכתב של פרופ' גמזו לנשיא תפקיד מרכזי בהחלטה
עמיחי שטיין ועקיבא ווייס
27 באוגוסט 2020
09:14
עודכן ב 16:27

כ-100 חסידי ברסלב שהגיעו היום (שלישי) לנמל התעופה באוקראינה סורבו להיכנס למדינה כשביקשו להגיע לאומן. "הם רוצים שנחתום על הטפסים שאנחנו מסכימים שיחזירו אותנו היום. מחזיקים אותנו כמו בני ערובה", אמר אחד מהנוסעים. בארץ מפגינים כמה חסידי ברסלב מלון רימונים בצפת שם שוהה נגד ראש הממשלה נתניהו.

ממשלת אוקראינה תדון היום בהחלטה לאסור התקהלויות המוניות באומן בתקופת חגי תשרי, נוסף על על ההחלטה שהתקבלה אמש למנוע כניסה של אזרחים זרים למדינה בספטמבר. את הדיון יזם ראש ממשלת אוקראינה.

גורמים במדינה האירופית אמרו לכאן חדשות כי למכתבו של ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו לנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, היה תפקיד מרכזי בהחלטה שלא לאפשר התקהלויות המוניות באומן. "המכתב הביע את החשש מהדבקה נרחבת אם יהיה אירוע המוני באומן, ולכן ההחלטה שאנו מעוניינים לקבל היא בעצם גם עמדת ממשלת ישראל", אמרו הגורמים.

גמזו אמר הבוקר בריאיון לכאן רשת ב על התנגדותו לטיסות לאומן: "מי שנמצא בתפקידים צריך לקבל החלטות קשות, זאת תקופה כזאת. אני הולך עם האמת המקצועית שלי. מתנצל שלא יידעתי את ראש הממשלה ואת שר הבריאות על המכתב לאוקראינה".

שר הבריאות יולי אדלשטיין יישר אתמול קו עם ממונה הקורונה ואמר כי "האחריות הלאומית אומרת שהשנה אינה השנה לטוס לאומן" וכי "האחריות היא גם לא להתכנס במשפחות גדולות סביב שולחן החג".

שר התיירות אסף זמיר אמר היום לכאן רשת ב: "בוויכוח על אומן מאוד ברור מה נכון לעשות. בסוף אי אפשר לאפשר את כל ההתקהלויות וצריך להחליט מה יותר ומה פחות. מניעת הזכות להפגין היא הרסנית מבחינה דמוקרטית ולכן היא גוברת על זכויות אחרות".