מפגינים בת"א נגד סגירת עסקים, באפריל
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

כחמישית מבתי העסק: במצב הקיים, לא נחזיק מעמד יותר מ-3 חודשים

לפי סקר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כ-80% מן העסקים אומרים כי פדיונם החודשי נפגע ברבע. בחודש שעבר רק 44% מן העסקים אמרו שפדיונם נפגע בשיעור הזה
ליאל קייזר
27 באוגוסט 2020
16:00

כמעט חמישית מן העסקים מדווחים שלא יוכלו להמשיך ולפעול יותר משלושה חודשים בתנאים השוררים במשק. כך עולה מסקר שעשתה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

כ-80% מן העסקים אומרים כי פדיונם החודשי נפגע ברבע. מדובר בהרעה של ממש לעומת מידת הפגיעה שדווחה בחודש שעבר, אז אמרו 44% מן העסקים שפדיונם נפגע בשיעור הזה. כחצי שנה מפרוץ המשבר הכלכלי בשל משבר קורונה, כ-6% מן העובדים עדיין שוהים בחופשה בלי תשלום. בענף שירותי המלונאות כל עובד חמישי עדיין בחל''ת. בענף שירותי המלונאות ובענף שירותי מזון ומשקאות, הכולל מסעדות ודוכני מזון, נרשמו על שיעורי חל"ת גבוהים – 20.3% ו-18.8%, בהתאמה. עם זה, הסקר מלמד כי מגמת החזרה מן החופשות בלי תשלום נמשכת.

6.3% מהעסקים דיווחו על עובדים שלא היו מעוניינים לשוב מחל"ת מסיבות שונות. שיעור העסקים הגבוה ביותר נצפה בענף המזון והמשקאות (33.9%). על פי דיווח המעסיקים, שיעור העובדים בחל"ת שאינם מעוניינים לשוב לעבודה עומד על 18.7% מתוך כלל העובדים בחל"ת (כ-94 אלף עובדים).