המחאה על אי-הכנסת חסידים לאומן, הבוקר
צילום: דוד כהן, פלאש 90

החל מחצות: הכניסה לאוקראינה אסורה לזרים

ממשלת אוקראינה במסר לישראל: לא נאפשר כניסת תיירים, שקיים חשד שהולכים לאומן • החסידים שאושרה כניסתם התבקשו להתקין אפליקציית מעקב למניעת הדבקות • בחסידות זעמו על טיפול הממשלה בעניין הטיסות לאומן ואיימו: "לעולם לא נצביע לנתניהו או למי שיתמוך בו"
כתבי כאן חדשות
27 באוגוסט 2020
16:32
עודכן ב 23:08

פרסום ראשון: ממשלת אוקראינה החליטה הערב (חמישי) לאסור כניסת אזרחים זרים למדינה החל מהלילה בחצות. בנוסף, החליטה הממשלה בקייב לדחות את ההחלטה הסופית בנושא בכמה ימים. גורם בממשלת אוקראינה אמר לכאן חדשות: "אנחנו מעוניינים לקבל החלטה מאוזנת, ורוצים לשקול את הדברים".

בתוך כך, ראש הממשלה נתניהו העביר היום מסר לשלטונות באוקראינה לפיו הוא מצפה ש-150 חסידי ברסלב שנחתו היום במדינה ״יזכו ליחס כמו כל אזרח אחר שנוחת בה״. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11. בעקבות התערבות החליטו השלטונות באוקראינה להתיר את כניסתם למדינה והם עושים כעת את דרכם לאומן. החסידים יידרשו להתקין בטלפונים הניידים שלהם יישומון למעקב אחר מיקום דוגמת יישומון המגן.

מוקדם יותר, התלהטו הרוחות במאבק שמנהלים חסידי ברסלב נגד ממשלת ישראל בעניין הטיסות לאומן. המזכירות הארצית של חסידות ברסלב הודיעה היום כי החסידות לא תתמוך בבנימין נתניהו לראשות הממשלה ולא בכל מפלגה שתביע בו תמיכה. 

בהודעה נאמר בין היתר: "ממשלת ישראל, שריה ופקידיה הראו היום שאזרח מאמין הוא אזרח סוג ב'. להפגין, לטוס לכל מקום בעולם ולהתאסף במלונות ומסעדות - מותר ויעשו כל דבר בשביל למצוא מתווה, אבל להאמין ולהתפלל - יעשו הכול בשביל להכשיל ולהשמיץ במקום לעבוד יחד על מתווה בטוח שיאפשר נסיעה לקבוצה של חסידי ברסלב. אנחנו לעולם לא נתמוך בבנימין נתניהו ולא בכל מפלגה שתתמוך בו כל מי שכבוד רבי נחמן מברסלב חשוב בעיניו יעשה ככל יכולתו לגרום להפסד לאלה שנלחמו בזכות להאמין".

בתוך כך החסיד עובדיה שמואל אמר לאורי לוי בריאיון בכאן 11: "הוא (נתניהו) אמר שיעזור לנו עם מתווה טיסות. אבל אתמול כולם ראו בתקשורת בכל מקום שנשיא אוקראינה דיבר בתמימות ואמר שנתניהו אמר לו שלא לאפשר כניסת יהודים לאומן":

שמואל המשיך במתקפה ואמר: "רק מה, נתניהו הוא טיפש מטופש. הוא שכח להגיד לנשיא – 'אל תגיד שאני דיברתי איתך'. אני מפנה אצבע מאשימה כלפי ראש ממשלת ישראל שאני הצבעתי לו. אנחנו נעשה לו מהפכה שהוא לא חלם עליה".

השתתפו בהכנת הידיעה: מיכאל שמש, עמיחי שטיין ועקיבא ווייס