השר גלנט וממונה הקורונה גמזו, ארכיון
צילום: גילי יערי, מרים אלסטר, פלאש 90

מחלוקת בין גלנט לגמזו על פתיחת הלימודים בערים אדומות

ממונה הקורונה דורש שלא לפתוח את שנת הלימודים בערים האדומות בטענה שהדבר יביא לעלייה משמעותית בתחלואה. גלנט מתנגד בתוקף ומוכן שלא לפתוח את הלימודים בערים אלו רק בכיתות י'-י"ב
מואב ורדי ורועי ינובסקי
27 באוגוסט 2020
22:24

עימות קשה פרץ היום (חמישי) בין הממונה למאבק בנגיף קורונה פרופסור רוני גמזו לשר החינוך יואב גלנט בשאלת פתיחת שנת הלימודים. כך דווח היום (חמישי) ב"חדשות הערב" בכאן 11.

פרופסור גמזו וצוות המומחים שלו דורשים שלא לפתוח את שנת הלימודים בערים האדומות, בטענה שפתיחה גורפת תביא לעלייה משמעותית בתחלואה בקורונה. מנגד, השר גלנט מתנגד בתוקף ומסכים לא לפתוח את הלימודים בערים האדומות  - רק בכיתות י' עד י"ב.

לטענת גלנט ובכירי משרד החינוך, מנתוני התחלואה בתקופת בתי הספר של החופש הגדול עולה כי הילדים בגילאים הצעירים כמעט אינם נדבקים או מדביקים. משום, לדעתם, אין שום סיבה לסגור את מוסדות החינוך הללו בערים האדומות.

גמזו עצמו סבר שאין לפתוח את הלימודים כלל בגני הילדים ובבתי הספר, פרט לחטיבות העליונות, אך קבינט המומחים סביבו סבר אחרת. הפרופסור גמזו ניסה להביא להסכמה בנושא, אולם משום שההחלטה אינה מתקבלת - העביר את הטיפול בנושא לשר הבריאות יולי אדלשטיין, שצפוי להחליט על כך במשותף עם השר גלנט בימים הקרובים.

בתוך כך, תוכנית הרמזור של פרופסור גמזו צפויה לעלות להצבעה בקבינט הקורונה ביום ראשון הקרוב. גמזו אינו מתכוון לחשוף בדיון את שמות הערים האדומות מתוך הנחה שהשרים לא יתמכו בתוכניתו אם יידעו על אילו ערים מדובר. בנוסף, גמזו דורש להצביע על התוכנית באופן עקרוני מבלי לפרט מה המצב הנוכחי של היישובים בישראל מול הצבעים בתוכנית.

החלו מבצעי אכיפת התקנות בערים האדומות

מדיניות אכיפת התקנות החלה לפעול על פי מודל הרמזור עוד טרם אישורו. במשרד הבריאות ובמשטרה פתחו השבוע בסדרת מבצעי אכיפה באזורים שהוגדרו אדומים, כאשר בימים האחרונים התמקדו פעולות האכיפה בשכונות בירושלים.

המבצע כולל ביקורות בבתי עסק, תחבורה ציבורית, חלוקת מסכות ועוד. על פי נתונים ראשונים ממבצע האכיפה בבירה עולה כי ביותר מ-50% מבתי העסק נמצאו הפרות. 80% מבתי עסק לא מדדו חום בכניסה, ב-50% מהם לא הייתה בקרה על מספר הלקוחות המותר וגם לא שילוט או הגדרה של כמה אנשים יכולים לשהות בבית העסק כשם שנקבע בתו הסגול. בשבוע הבא צפוי המבצע להתרחב לערים נוספות.