-

מועצת הביטחון אישרה: סמכויות יוניפי"ל יוגדלו

ההחלטה באה בעקבות לחץ האמריקני וקוראת לממשלת לבנון לאפשר גישה למקומות ואתרים שהאו"ם חוקר, כולל מנהרות שחוצות את הגבול עם ישראל. ארדן: "תמרור אזהרה אחרון לממשלת לבנון"
גילי כהן
28 באוגוסט 2020
17:58
עודכן ב 08:53

מועצת הביטחון של האו"ם הסכימה פה אחד הלילה (שבת) להגדיל את סמכויות כוח האו"ם בלבנון, יוניפי"ל, ולהקטינו. ההחלטה באה בעקבות לחץ של הממשל האמריקני וקוראת לממשלת לבנון לאפשר גישה למקומות ואתרים שהאו"ם חוקר, כולל מנהרות שחוצות את הגבול עם ישראל. לפי ההצעה האמריקנית שהתקבלה, מספר הפקחים ואנשי הצוות בכוח שמירת השלום יירד ל-13 אלף במקום 15 אלף כפי שהיה עד כה. 

שגריר ישראל לאו"ם גלעד ארדן אמר בתגובה להחלטה: "זה תמרור אזהרה אחרון לממשלת לבנון. בחודשים הבאים נעקוב בקפדנות אחר תפקוד יוניפ״יל ונבחן אם יש הצדקה לקיומו. אם חיזבאללה ימשיך להפוך את דרום לבנון לבסיס טרור מתחת לאפו של יוניפי"ל - ממשלת לבנון תשא באחריות המלאה להסלמה ולתוצאות הקשות שייגרמו".

בכיר מדיני אמר כי סוגיית המנדט של כוח האו"ם, שתפקידו לשמור על השקט בגבול, עלתה במהלך פגישותיו של שר החוץ האמריקני מייק פומפאו בישראל וכן במהלך הפגישה של שר החוץ גבי אשכנזי עם שרי החוץ של האיחוד האירופי בברלין השבוע. על פי הגורם המדיני, ייתכן שבשל קבלת ההצעה האמריקנית, בניגוד לעמדת מדינות אירופה, הדבר יביא בהמשך לפשרה מצד ארצות הברית בנושא אמברגו הנשק על איראן - נושא שגם הוא במחלוקת בין הצדדים.

אתמול התלוננה ישראל בפני מועצת הביטחון על התקפות הטרור של חיזבאללה, והזהירה כי הן עלולות לדרדר את האזור להסלמה. שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן העביר תלונה חריפה למועצה ודרש ממנה לנקוט מיד צעדים מול ממשלת לבנון וכוח יוניפי"ל, זאת לאחר הירי לעבר כוחות צה"ל בגבול הצפון בלילה של יום שלישי. 

ארדן צירף לתלונה צילום אוויר של האזור ממנו ניסה חיזבאללה לעשות את הפיגוע שלשום, בין שתי עמדות של כוח האו"ם. לדבריו הצילום ממחיש את אוזלת היד של כוח יוניפי"ל שאינו מממש את ייעודו. "המתקפה האחרונה לעבר כוחות צה"ל, לצד התעצמות חיזבאללה ופעילותו בדרום לבנון, מגדילות את הסיכוי להסלמה בגבול הצפון וזו עלולה להוביל להשלכות קשות כנגד לבנון והאזור כולו", אמר השגריר.

בצה"ל הבהירו כי לא מן הנמנע שחיזבאללה ישוב וינסה לתקוף בנקמה על מותו של פעיל של ארגון הטרור בתקיפה בסוריה המיוחסת לישראל. גורמים בצבא אמרו לכאן חדשות כי צה"ל עוקב בדריכות אחר פעילותו של ארגון הטרור הלבנוני. הם ציינו כי הצבא יגיב על ירי הצלף שלשום בפעילות התקפית חריגה, והזהירו כי התגובה על התקפה נוספת עלולה להיות חריפה יותר.