תקיפה בעזה, ארכיון
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

דיווח: השליח הקטרי צפוי להיפגש עם בכירים בישראל

מוחמד על עמאדי עזב את רצועת עזה וינסה לקדם את מאמצי הרגיעה בדרום. 23 שריפות פרצו היום בשל בלוני תבערה. הפלגים הודיעו כי הם מוכנים לעימות ארוך עם ישראל
איציק זוארץ ורועי קייס
29 באוגוסט 2020
08:16
עודכן ב 18:13

המתיחות בדרום: העיתון הפלסטיני "אל-קודס" דיווח היום (שבת) כי השליח הקטרי, מוחמד אל-עמאדי, שעזב את עזה צפוי להיפגש עם כמה בכירים ביטחוניים בישראל, זאת אחרי שנפגש בימים האחרונים עם הנהגת חמאס מספר פעמים בניסיון להשיב את השקט ולקרב בין העמדות של שני הצדדים. בעיתון דיווחו כי בחמאס עומדים על דרישותיהם הקשורות לחשמל, מים, תשתיות ופרויקטים בינלאומיים, בהם בית החולים האמריקני. בנוסף הם דורשים שישראל תספק לרצועה את כל מה שנחוץ לה כדי להיאבק בנגיף קורונה.

בעיתון דיווחו ממקורותיו שישראל מצדה עומדת על כך שכל ההתקפות מעזה ייפסקו בהן שיגור בלוני התבערה לפני שייעשה צעד ישראלי  הקשור לפתיחת המעברים והכנסת דלק המיועד לאספקת חשמל וצרכים נוספים. אל-עמאדי, לפי הדיווח, צפוי לחזור הערב או אחרי חצות לרצועה בהתאם לתוצאות הפגישות שיקיים בישראל.

בכיר חמאס חמאד א-רקב אמר הערב כי הפעם הם "לא מתכוונים לסגת עד שהמצור על עזה יוסר". לדבריו, ישראל בפעמים הקודמות התחמקה מיישום התחייבויותיה אחרי שהמתווכים נתנו את מילתם שהיא תעמוד בהתחייבויות, אך ללא תועלת.

23 שריפות פרצו היום מהבוקר באזור עוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו מרצועת עזה. אתמול פרצו 24 שריפות בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו מרצועת עזה. יערני קק"ל כיבו שריפות שפרצו ביערות כיסופים ושוקדה בנגב המערבי. עוד קודם לשריפות, בשעות הבוקר המוקדמות, נורו שש רקטות מהרצועה לעבר ישראל וצה"ל תקף בתגובה מטרות טרור ברצועה.

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" דיווח הבוקר מפי גורמים בחמ"ל המשותף של ארגוני הטרור ברצועת עזה, כי הזרועות הצבאיות של הארגונים השונים הודיעו לחמ"ל שהן ערוכות למערכה ארוכת טווח עם ישראל. העיתון הלבנוני ציטט גורמים בחמ"ל המשותף שאמרו כי מטח הרקטות לעבר שדרות אתמול לפנות בוקר, הוא מימוש האיום של הארגונים בעזה להגיב על כל תקיפה ישראלית לעבר המוצבים שלהם.

עוד דיווח העיתון מפי גורמים ביחידות בלוני הנפץ התבערה ברצועה, כי ביומיים האחרונים הם שדרגו את פעילותם ומספר הבלונים שמופרחים לעוטף עזה הוגדל באופן משמעותי. אותם גורמים ציינו שיש גם תיאום בין כלל היחידות כדי שהבלונים ישוגרו בו זמנית לעבר עוטף, וכך שיפרצו יותר שריפות.

אתמול פורסם בהשבוע בכאן 11 כי השיחות עם המשלחת המצרית במסגרת התיווך בין חמאס לישראל - הגיעו למבוי סתום. גורם מדיני בכיר הזהיר: אם לא נגיע לפתרון בנושא עזה, יכול להיות שאנחנו לפני סבב נוסף.

חוסר ההסכמה בין ישראל לחמאס הביא את המתווכים המצרים למצב של ייאוש. בישראל מאיימים באפשרות של עימות צבאי, אך טוענים כי מנהיג הזרוע הצבאית של הארגון יחיא סינוואר אינו מעוניין בו - ומנסה להביא להישג כלכלי כלשהו לעזה.