דובאי
צילום: גטי אימג'ס

איחוד האמירויות ביטל את החרם הכלכלי על ישראל

הצו של הנשיא ח'ליפה בן זאיד מאפשר לגורמים במדינה לחתום על הסכמי מסחר והסכמים כלכליים עם גופים ואישים ישראליים. המהלך מגיע 48 שעות לפני הגעת משלחת ישראלית גדולה לאאמירויות, שתקיים דיונים רשמיים על שיתופי פעולה ממוסדים בין המדינות
רועי קייס וגילי כהן
29 באוגוסט 2020
11:47

נשיא איחוד האמירויות ח'ליפה בן זאיד הוציא היום (שבת) צו, לפיו החרם הכלכלי על ישראל מבוטל וניתן לחתום על הסכמי מסחר והסכמים כלכליים עם גופים ואישים ישראליים. כמו כן, הוחלט לאפשר חילופי סחר בין המדינות וכניסה של סחורות ישראליות לאמירויות.

המהלך מגיע 48 שעות לפנו הגעתה של משלחת ישראלית גדולה לאיחוד האמירויות. המשלחת תקיים דיונים רשמיים על שיתופי פעולה ממוסדים בין המדינות בכמה תחומים - תעופה, בריאות, סחר, תיירות, תרבות וביטחון.

בראש המשלחת הישראל, שתצטרף למשלחת האמריקנית, יעמוד ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן-שבת. "הנחיתי את ראש המטה לביטחון לאומי לצאת בראש משלחת ישראלית מקצועית לשיחות באיחוד האמירויות בשבוע הבא. המשלחת הזאת תפעל יחד עם צוות אמריקני ועם צוות מקביל של איחוד האמירויות, לקדם את השלום והנורמליזציה בן ישראל לאיחוד", הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום שלישי האחרון.

בתוך כך, חברת אל על הגישה בקשה רשמית לטיסה מעל סעודיה, לקראת הטיסה של המשלחת הישראלית לאיחוד האמירויות ביום שני הקרוב. הבקשה הוגשה לשלטונות הישראליים והסעודיים במקביל.

בנוסף, השבוע שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ שוחח לראשונה עם שר ההגנה מאיחוד האמירויות מוחמד אל-באוורדי. השניים שוחחו על שיתוף הפעולה הביטחוני בין המדינות.

בהודעה שפרסמה לשכת גנץ נמסר כי השניים דנו באפיקי שיתוף הפעולה האפשריים בין מערכות הביטחון של שתי המדינות ובכוונתם לכונן קשרי עבודה קרובים, רציפים ופוריים. בשיחתם אמר גנץ לאל-באוורדי כי הוא מצפה לפגוש אותו בארץ או באיחוד ברגע שהדבר יתאפשר. השניים סיכמו לשמור על ערוץ פתוח ביניהם ודרך הדרגים המקצועיים.

השתתף בהכנת הידיעה: שרון עידן