-

איומי השבתת הלימודים: הסתדרות המורים והאוצר לא הגיעו להסכמות

דיון נוסף יתקיים הערב • המדינה מבקשת להוציא צווי מניעה נגד הסתדרות המורים • ההסתדרות הציעה מתווה ביניים עד ל-18 בספטמבר: כל מי שמוגדר בסיכון לפי רופא תעסוקתי - יקבל חופשת מחלה • האוצר: אי אפשר לקבל את העניין עם ימי המחלה - אם הצעתם את זה בעצם לא הצעתם כלום
לירן כוג'הינוף
30 באוגוסט 2020
08:10
עודכן ב 13:02

הדיון בהשבתת הלימודים: הסתדרות המורים ומשרד האוצר לא הגיעו להסכמות בתום הדיון הבוקר (ראשון) בבית הדין לעבודה. בית המשפט דן בבקשת המדינה להוציא צווי מניעה נגד הסתדרות המורים, המתכוונת להשבית את מערכת החינוך בגנים, בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים, ולא לפתוח את השנה ביום שלישי. 

המורים דורשים מהמדינה למצוא פתרון בסוגיית המורים והגננות שבקבוצת סיכון. השופטת הדס יהלום הציעה למדינה בדיון פשרה ולפיה חודש ספטמבר יהיה חודש מבחן עד החגים, ובזמן הזה ייבדק מי עונה על ההגדרה לפיה הוא בקבוצות סיכון ולא יכול לבוא לעבודה. דיון נוסף צפוי להתקיים הערב ב-19:00,  אז תודיע המדינה מה כולל ציוד המיגון ונתונים נוספים כמו כמה מורים נמצאים בסיכון. השופטת דורשת את התייצבות מנכ"ל משרד החינוך. 

קודם לכן הופסק הדיון ולאחר שהתחדש הציגה הסתדרות המורים מתווה ביניים עד ל-18 בספטמבר, ולפיו צוותי הגנים וכיתות א' עד ב' שמוגדרים כאוכלוסייה בסיכון וברשותם אישור מרופא תעסוקתי, יוכלו להישאר בבית על חשבון ימי מחלה. נציגי האוצר התנגדו לכך ואמרו: "אם הצעתם את זה בעצם לא הצעתם כלום".


עוד על פי המתווה של ההסתדרות, כל מי שעומד בתנאים לפרישה מוקדמת יוכל לעשות זאת, ואף אחד לא יצא לחופשה ללא תשלום. אחרי הגנים תתקיים בדיקה למורי כיתות ג-ט, מי שיכול לפרוש מוקדם יוכל לעשות זאת.

בתחילת הדיון בית הדין שאל את נציג המדינה בדיון אם קיימת היערכות למצב שבו יהיו גננות שלא יגיעו לעבודה: "עוד יומיים נפתחת שנת הלימודים, בכל מתווה שלא נקבל יהיו גננות שלא יגעו. אתם ערוכים לזה?". על כך השיב נציג משרד החינוך כי "תמצא ממלאת מקום לכל גננת שלא תגיע".

לפני קיום הדיון, פקידי האוצר הציעו להגדיל את מכסת הגננות והמורים שיפרשו לגמלאות, ולהוציא לחופשה בלי תשלום מורים וגננות בסיכון. בהסתדרות המורים דורשים תשלום מלא למי שלא יוכלו לעבוד בשל סכנה לבריאותם.

ביום חמישי פורסם כי שר האוצר ויו"ר מרכז השלטון המקומי סיכמו על הקצאת 1,630 כיתות לימוד במסגרת המתווה להרחבת הבינוי של כיתות במערכת החינוך בשנת הלימודים הקרובה. בכך הוסר איום השביתה של מרכז השלטון המקומי ב-1 בספטמבר.

ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו אמר בביקור בטירה כי שנת הלימודים לא תיפתח בערים אדומות. זאת בזמן שישנו עימות קשה בינו לשר החינוך גלנט בנושא. לטענת גמזו וצוותו, פתיחה גורפת תביא לעלייה משמעותית בתחלואה בקורונה. מנגד, השר גלנט מתנגד בתוקף ומסכים לא לפתוח את הלימודים בערים האדומות - רק בכיתות י' עד י"ב.