שלושת הנערים גלעד שער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל

לאחר 6 שנים: משפחות שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו תובעות כחצי מיליארד שקלים מחמאס

המטרה בתביעה היא לעצור את הכספים שמעבירה הרשות הפלסטינית לארגון הטרור • המשפחות מסרו: "אם בכוחה של התביעה להרתיע ולו במעט מכוחות הרשע הללו, והיה זה שכרנו"
אמוץ שפירא
30 באוגוסט 2020
11:25

ארגון "שורת הדין" הגיש היום (ראשון) לבית המשפט המחוזי בירושלים, תביעת נזיקין על סך של 520 מיליון שקלים נגד ארגון חמאס, בשם משפחות שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו לפני שלוש שנים. התביעה נועדה לעצור את הכספים שמעבירה הרשות הפלסטינית מתקציבה לארגון הטרור מדי שנה. 

הזרוע הצבאית של חמאס גדודי עז-אדין אל-קאסם נטלו אחריות על החטיפה והרצח של נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח. ראש חוליית המחבלים בפיגוע, חוסאם קוואסמה, הודה בחקירתו כי היה המוח מאחורי המעשה השיג מימון לפיגוע מהחמאס. הוא רכש את כלי נשק לצורך הפיגוע והעבירם למרואן קוואסמה, מחבל נוסף בחוליה, וכן רכש עבורם רכב לביצוע הפעולה. כמו כן הודה שסייע לרוצחים לאחר הפיגוע בקבורת גופות הנערים, בהעלמת ראיות מזירת הקבורה וכן בהימלטות מכוחות הביטחון. 

מטעם משפחות שלושת הנערים נמסר: "בתביעה זו אין כמובן כדי לרפא את כאבנו, להפחית מצערנו, או להמעיט מגעגועינו לילדינו. אם בכוחה של התביעה להרתיע ולו במעט מכוחות הרשע הללו, והיה זה שכרנו". 

נשיאת ארגון שורת הדין, עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, המייצגת את התובעים מסרה: "זוהי תביעה תקדימית. לראשונה יעוקלו כספים של הרשות הפלסטינית בגין פיגוע שבוצע על ידי החמאס. אם הרשות הפלסטינית תסרב לכבד את העיקול, ותמשיך את מימון החמאס על אף צו העיקול, אנחנו נתבע את סכום הפיצויים מכספי המסים שמעבירה מדינת ישראל לידי הרשות הפלשתינית. כך או כך תשלם הרשות הפלסטינית בגין תמיכתה בחמאס, וקורבנות הטרור יוכלו לקבל צדק".