גנץ וקושנר
צילום: חורחה נובמינסקי, לע"מ

גנץ לקושנר: נפעל לוודא שהעליונות הביטחונית של ישראל תישמר

שר הביטחון דן עם יועצו של הנשיא ברקע המגעים למכירת מטוסי F35 לאמירויות • נתניהו בהצהרה משותפת עם קושנר והיועץ לביטחון לאומי של ארה"ב : "אם נצטרך להמתין לפלסטינים נצטרך להמתין לנצח" • קושנר: ההצעה שניתנה לפלסטינים הייתה נדיבה. כשיהיו מוכנים לעשות שלום - יש להם את האפשרות לעשות זאת
גילי כהן ואמוץ שפירא
30 באוגוסט 2020
14:31
עודכן ב 19:13

ברקע המגעים למכירת מטוסי F35 לאמירויות: ראש הממשלה החליפי בני גנץ אמר היום (ראשון) בשיחה עם יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר כי "נפעל יחד עם הממשל כדי למצוא את הדרכים לוודא שהעליונות הביטחונית נשמרת". 

גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי נפגשו עם קושנר, היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית רוברט אובריאן, השליח האמריקני לנושא איראן בראיין הוק והשליח למזרח התיכון אבי ברקוביץ'. שר הביטחון ציין בפגישה כי הוא בטוח ששותפות נוספות יהיו צד להסכמים מול ישראל בקרוב והוסיף כי "טוב יעשו הפלסטינים אם יפסיקו לעמוד בסירובם לשיח ויחזרו לשולחן המשא ומתן".

נתניהו: "אם נצטרך להמתין לפלסטינים נצטרך להמתין לנצח"

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הסכם השלום עם איחוד האמירויות פותח דלת למסחר, תיירות והשקעות בין הכלכלות הכי מתקדמות של המזרח התיכון וכי "יבוא יום ולא עוד זמן רב שנשאל - איך יכול היה להיות אחרת?" בהצהרה משותפת עם יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ - ג'ארד קושנר, והיועץ לביטחון לאומי האמריקני - רוברט אובריאן, אמר נתניהו כי ההסכם יסלול דרך למדינות אחרות לנרמל את יחסיהן עם ישראל. ראש הממשלה שב ואמר כי במשך זמן רב מדי לפלסטינים היה וטו על שלום עם העולם הערבי. "אם נצטרך לחכות לפלסטינים ניאלץ להמתין לנצח", כך לדבריו.

ג'ארד קושנר ציין כי ההצעה שניתנה לפלסטינים במסגרת תוכנית טראמפ הייתה נדיבה והוסיף: "כשהם יהיו מוכנים לעשות שלום, תהיה להם את האפשרות לעשות זאת". קושנר, שיטוס מחר בראש המשלחת בטיסה הראשונה מישראל לאיחוד האמירויות, אמר כי ההסכם יביא את ישראל, האיחוד וארצות הברית להיות קרובות מתמיד "כשאנו עומדים מול איומים משותפים". הוא ציין כי "זהו צעד ענק קדימה. נמשיך לרדוף שלום למען ישראל ושכנותיה הערביות. מעולם לא הייתי מלא תקווה כל כך באשר לשלום".

ההצהרה המשותפת

מחר בבוקר תצטרף המשלחת האמריקנית לטיסת הבכורה מנמל התעופה בן גוריון לאבו דאבי. בראש המשלחת הישראלית לאיחוד האמירויות יעמוד ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת. יתלוו אליו עשרות מנכ"לים ובכירים במשרדי הממשלה.