פרופ' רוני גמזו
צילומים: פלאש 90

בניגוד לעמדת גמזו: הלימודים ייפתחו גם ביישובים אדומים

קבינט הקורונה אישר את התוכנית אך קבע: מערכת החינוך תוחרג. גמזו הגיב: "טרם התקבלה החלטה, עמדתי לא השתנתה - פתיחת הלימודים בערים אדומות תביא להתפרצות" • אושרה פתיחת אולמות תרבות עד ל-1,000 איש • ניתן יהיה לקיים תפילות בחגי תשרי בחלוקה למתחמים נפרדים - תחת הגבלות
גילי כהן, עקיבא ווייס ושרון עידן
30 באוגוסט 2020
14:14
עודכן ב 22:27

בניגוד לעמדת ממונה הקורונה, פרופסור רוני גמזו, קבינט הקורונה קבע הערב (ראשון) שמערכת החינוך תופרד מתוכנית הרמזור, והלימודים יתקיימו גם ביישובים אדומים. ממונה הקורונה ציין כי טרם התקבלה ההחלטה לפתוח את שנת הלימודים בערים אדומות, והוסיף כי עמדתו לא השתנתה: "פתיחת שנת הלימודים בערים הללו תביא להתפרצות תחלואה בהן ובערים אחרות. אמשיך להילחם על כך בימים הקרובים".

בד בבד, קבינט הקורונה אישר פה אחד את תוכנית הרמזור של פרוסור גמזו. השרים דנו גם באפשרות של סגר והגבלות מחמירות בחגים, וההכרעה בעניין מתקרבת. התוכנית קובעת כי הרשויות המקומיות יחולקו לארבע קבוצות - אדומות, כתומות, צהובות וירוקות, על פי נוסחה שתשקלל את נתוני התחלואה, מספרי הבדיקות וקצב ההתפשטות של הנגיף.

בכל קבוצה יהיו מגבלות תנועה והתקהלות שונות, וברשות אדומה לא תותר התקהלות של יותר מעשרה אנשים במבנה. "מערכת הביטחון תעמוד לטובת המאמץ הלאומי ככל שנידרש", אמר שר הביטחון בני גנץ עם האישור.

נוסף לכך, תוכנית הרמזור מפרטת תקנות הנוגעות לתפילה בחגי תשרי, לפיהן ניתן יהיה לקיים בתקופה זו תפילה במקום בשטח פתוח, בחלוקה למתחמים נפרדים, כך שבכל מתחם ישהו קבוצות קבועות של 20 אנשים לכל היותר, ובלבד שיתקיימו התנאים הבאים: שמירת מרחק של שני מטרים לפחות בין מתחם למתחם; סימון כל מתחם בסימון פיזי כגון חבל או סרט; הושבה בקבוצות קבועות, ובהושבת אנשים שאינם גרים באותו המקום יישמר מרחק של שני מטרים, ככל הניתן ולכל הפחות, כיסא ריק ביניהם; מינוי ממונה קורונה למקום וכן סדרנים לשמירת החלוקה למתחמים וההושבה בקבוצות.

במקום שמספר השוהים הכולל בו עולה על 250, יש להעביר שרטוט מפורט של המקום והחלוקה למתחמים לאישור מראש של הרשות המקומית ולשכת הבריאות המחוזית. 

הדעות חלוקות בשאלה אם המתווה יביא לירידה בתחלואה. בקבינט המומחים שמייעץ לממונה הקורונה צופים כי למרות התוכנית, בשבועות הקרובים צפויה דווקא עלייה חדה בשיעור התחלואה בישראל. בתקופת החגים מסתמנות הגבלות, אך לא במתכונת סגר כפי שנעשה בחג הפסח, אלא במתכונת מצומצת יותר. 

התוכנית המלאה

ערב הטיסה לאבו דאבי - האמירויות הוגדרה כמדינה ירוקה

לקראת ביקור המשלחות הישראלית והאמריקנית באבו-דאבי, משרד הבריאות שינה את ההגדרה של איחוד האמירויות והפך אותה למדינה ירוקה. מלבד האמירויות הוגדרו כמדינות ירוקות גם תאילנד, אוסטרליה, סינגפור, אירלנד, אורוגוואי, פורטוגל, טייוואן ונורווגיה. באיחוד האמירויות, המונה כ-9.6 מיליון אזרחים, אובחנו עד כה 69,328 חולי קורונה ונרשמו 379 מקרי מוות מהנגיף. 

מחר תמריא לאבו-דאבי משלחת מקצועית ישראלית בראשות ראש המל"ל מאיר בן שבת, יחד עם משלחת אמריקנית בראשות היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, רוברט אובריאן, והיועץ הבכיר לנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר. מוקדם יותר פורסם לראשונה בכאן חדשות כי אל על תטיס את חברי המשלחת מישראל לאמירויות מעל שמי סעודיה. חברת התעופה הישראלית תקיים את הטיסה הראשונה מישראל לנסיכות. 

אושר: עד אלף איש באולם תרבות

קבינט הקורונה אישר גם את מתווה משרד התרבות והספורט לפתיחת אולמות התרבות בערים ירוקות לקהל של עד אלף איש. לפי האישור, פתיחת האולמות תיעשה תחת מתווה קפדני ומגבלות התו הסגול. מכל כניסה באולם יותר מעבר של עד 100 איש, תוך הפרדה על מרחק בטיחותי ועטיית מסכות. ניתן יהיה למלא עד 60% מתפוסת הקהל באולם.

מעבר הגבול לסיני ייפתח?

בתוך כך, השרה מירי רגב פועלת לפתיחת מעבר הגבול לסיני בטאבה. עמדת משרד הבריאות היא לאפשר את פתיחת מעבר הגבול, בכפוך לכניסת השבים משם לבידוד בן שבועיים, ונסיעה שלא בתחבורה ציבורית. שר הפנים אריה דרעי ידון מחר בנושא עם בכירי רשות האוכלוסין וההגירה. ההחלטה על סגירת הגבול הגבול התקבלה בתחילת משבר הקורונה בחודש מארס.

לפי נתוני משרד הבריאות נכון להערב, 919 חולי קורונה מתו בישראל מאז פרוץ המגפה. אתמול אובחנו כ-900 נדבקים חדשים. בבתי החולים מאושפזים 444 חולים במצב קשה, 127 מהם מונשמים. 114,020 בני אדם נדבקו עד כה.

גנץ דן היום עם פרופסור גמזו על כניסתה של מפקדת הקורונה לשלב הפעולה הראשון של החקירות האפדיולוגיות. בסיום הפגישה אמר השר: "מערכת הביטחון כולה תמשיך להנגיש את מירב המשאבים לפרופסור גמזו וצוותו על מנת לחזק את המלחמה בקורונה תוך שימת דגש על צרכיה הייחודיים של כל אוכלוסייה". 

גנץ שוחח עם גמזו גם על סוגיית נסיעת חסידי ברסלב לאומן בראש השנה. לדבריו, "משרד הביטחון ייערך לתת מענה לחוזרים באמצעות מלוניות ובאמצעים נוספים, בהתאם למתווה שיוסכם בין הפרויקטור לצוות השרים. זאת על מנת להקטין את פוטנציאל ההדבקה". 

בתוך כך, חסידי ברסלב שהגיעו לקייב בטיסה מלונדון הועלו על המטוס חזרה לאנגליה. מזכירות ברסלב הארצית מסרה בתגובה: גמזו פגע בכל יהודי העולם ,יהודים אירופאים מסומנים בגלל פקיד ישראלי. יו״ר ש"ס, השר אריה דרעי התייחס לנושא ואמר היום: "צריך להבין כי אנחנו בשעת מגיפה וכל בתי כנסת בכל העולם מתפללים בקבוצות קטנות, אין אירועים גדולים וגם הקיבוץ המפואר באומן השנה לא יוכל להתקיים במתכונתו ויצטרך להיות במתכונת מצומצמת.