-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

יו"ר התאחדות המעונות הפרטיים נגד אדלשטיין: הכנסת הורים לימי הסתגלות - סכנה

ביקורת על החלטת שר הבריאות כי הורי תלמידי הגנים וכיתות א' יוכלו להיכנס לכיתות בימי ההסתגלות • יו"ר ההתאחדות: "מספיק הורה אחד חולה שיכניס לבידוד את כלל הגן" • על פי החלטת אדלשטיין עד שישה הורים יוכלו לשהות בכיתה במקביל. יותר להם להיכנס לחצר תוך הקפדה על כללי ריחוק
לירן כוג'הינוף ונוב ראובני
30 באוגוסט 2020
14:22
עודכן ב 16:31

יו"ר התאחדות מעונות היום הפרטיים, יניב בר-אור, מתח היום (ראשון) ביקורת על החלטת שר הבריאות יולי אדלשטיין לאפשר להורי ילדי הגנים ותלמידי כיתות א' להיכנס לכיתות בימי ההסתגלות. בהודעה שפרסם כתב בר אור: "אנו מבינים ללב ההורים הרוצים ללוות את הפעוטות בימים הראשונים לגן. אך לאור סכנות הקורונה אנו מתנגדים לליווי של הורים לגן. מספיק הורה אחד חולה כדי להכניס לבידוד את כלל ילדי הגן, בני משפחותיהם והצוותים שלנו". 

עוד הוסיף יו"ר התאחדות המעונות כי עדיף שהפרידה בין ההורים לילדים תתבצע מחוץ למתחם הגן. "אנו קוראים לכלל הפעוטונים לעשות כן ולמקבלי ההחלטות לקבל החלטות מושכלות ומחושבות ולא לסכן את הצוותים החינוכיים במעונות היום", כך לדבריו. 

החלטתו של אדלשטיין התקבלה לאחר התייעצות עם אנשי המקצוע במשרדו. במכתב ששלח למשרד החינוך המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, נכתב כי "לאור הצורך לאזן בין השיקול של מניעת הדבקה בקורונה, והצורך לאפשר הסתגלות מתאימה לילדים רכים, שבנו ובחנו את הנושא".

במכתבו ציין גרוטו הנחיות שגובשו לתהליך ההסתגלות. לפי המתווה, ההסתגלות תיעשה בתוך הגן או הכיתה בקבוצות ולא ישהו יותר משישה הורים במקום בו זמנית. כמו כן, יש להקפיד על כללי בטיחות: שמירת מרחק של שני מטרים בין כל המשתתפים וכן עטיית מסיכה ושמירה על כללי היגיינה נדרשים.

ההורים יוכלו להישאר, מעבר לכך, בחצר הגן או בית הספר, תוך הקפדה על שמירת כללי הבטיחות, בדומה לכללי הבטיחות בתוך המסגרת. בנוסף, לגננת או המורה יהיה שיקול דעת לגבי ילדים עם קשיי הסתגלות, וסמכות להחליט, אם הדבר יידרש, על אופן ליווי הילדים על ידי הוריהם מעבר לאמור.

שר הבריאות אדלשטיין מסר: "כהורה שבעבר ליווה ילדים עם כניסתם לגנים ולכיתה א', אני יודע עד כמה הרגע הזה חשוב לילדים ולהורים. לכן פעלתי על מנת שלא נפגע ברגע החשוב הזה שילווה את הילדים וההורים כל חייהם, ונעשה הכל כדי לאפשר פתיחת שנה טובה ונעימה לכולם. אני שמח שמצאנו פתרון שיאפשר שמירה על בטיחות הילדים, ההורים ואנשי הצוות, אך לא ימנע מההורים את הזכות להכיר את סביבת הלימוד של ילדיהם ואת הצוותים החינוכיים, ולא ימנע מהילדים את נוכחות ההורים, בשעה שהם זקוקים לה יותר מכל".

הושגה פשרה: מעונות היום המסובסדים לא ישבתו

בד בבד, מעונות היום המסובסדים לא ישבתו, ויחלו את השנה כסדרה, לאחר שהיום הושגה פשרה בין נציגי האוצר למנהלי הארגונים ומעונות היום. ההסכם כולל מתן פיצוי לתקופה שבה נסגרו המעונות בשל הדבקה בנגיף או בידוד, והבטחת פיצוי עתידי למעונות שייסגרו בשל התפרצות קורונה.