רשימת הערים האדומות
צילום: משרד הבריאות

שעה לפני הדיון בקבינט הקורונה: משרד הבריאות פרסם את רשימת הערים האדומות

ממונה קורונה הציג את פרטי תוכנית הרמזור: "אבקש מהממשלה להגביל תנועה בערים אדומות". "לא מאמין שמחר תיפתח שנת הלימודים בערים האדומות כרגיל" • עובדי המעבדות: נמשיך לתת תשובות לבדיקות קורונה חיוביות • אתמול אובחנו 1,102 נדבקים חדשים בקורונה. מצבם של 453 חולים מוגדר קשה
אורלי אלקלעי, עקיבא ווייס וזאב קם
31 באוגוסט 2020
11:33
עודכן ב 19:09

לקראת דיון קבינט הקורונה הערב (שני) בנושא פתיחת שנת הלימודים ביישובים אדומים, משרד הבריאות פרסם את רשימת היישובים האדומים. בין היישובים המופיעים בהודעת משרד הבריאות: טבריה, אום אל-פחם, ג'לג'וליה, טירה דאלית אל-כרמל, עמנואל, כפר קאסם, שער הנגב ולקיה.

בתוך כך, ממונה הקורונה, פרופסור רוני גמזו, הציג היום את פרטי תוכנית "הרמזור" למאבק בהתפשטות קורונה, ואמר במסר לשרי הקבינט: "עם כל הכבוד, לפעמים אין לכם את כל הכלים המקצועיים, כשאתם מערערים - כל אדם אחר חוץ ממני היה קם והולך". 

גמזו הדגיש כי ראש רשויות מקומיות רבות בערים אדומות וכתומות מבקשים שיוטלו בהן הגבלות, ביניהן גם לא לפתוח את הלימודים. "לא מאמין שמחר תיפתח שנת הלימודים בערים האדומות כרגיל. אומרים שאני משוגע שאני מבקש לא לפתוח לימודים בערים אדומות", אמר בתדרוך מקוון לעיתונאים. "אך חלק מראשי הרשויות מעוניינים בכך".

גמזו הדגיש שימשיך להיאבק על דעתו כי אין לפתוח את הלימודים בערים האדומות, נגד עמדת הממשלה. "יכול להיות ששר החינוך יצדק בסופו של דבר", אמר. "אנחנו מנהלים את הסיכונים, זה לא סיכון נכון לקחת אותו". 

מוקדם יותר, בתדרוך שערך לתקשורת החרדית, אמר גמזו כי ההחלטה על הטיסות לאומן "היא סוף פסוק ולא נכון לעשות את זה". על המכתב ששיגר לנשיא אוקראינה בנושא, ללא שיתוף ראש הממשלה במהלך, אמר: "אני נושא על הגב שלי אחריות כבדה לניהול אירוע הקורונה. העברתי מסר של איש מקצוע לממשלת אוקראינה ואני עומד מאחוריו. אני מאוד מצטער אם פגעתי במישהו". בתדרוך מאוחר יותר הודיע גמזו כי יבקש מהממשלה להגביל תנועה בערים שיוגדרו כאדמות על פי מוגל הרמזור שאושר אתמול.

בתוך המפלגות החרדיות יש עמדות סותרות באשר לפעילותו של גמזו. אף שהשר יעקב ליצמן מיהדות התורה קרא לגמזו להתפטר לאחר המכתב ששלח לנשיא אוקראינה בעניין הנסיעה לאומן, רוב חברי הכנסת בשתי המפלגות החרדיות לא מסכימים עם הקריאה הזאת ולא מעוניינים בפיטוריו. חברי כנסת בש"ס וביהדות התורה אומרים שהשר אריה דרעי וחבר הכנסת משה גפני לא הצטרפו לקריאת ליצמן ושדעתם שונה. לדבריהם, לדרעי ולגפני ביקורת על גמזו, אך הם לא מעוניינים שיעזוב את התפקיד.

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, ומי שהיה מועמד לתפקיד הממונה על ניהול משבר קורונה, פרופסור גבי ברבש, אמר הבוקר כי אם היה מקבל עליו את התפקיד, "בטמפרמנט שלי הייתי מתפטר כבר שלוש פעמים מהתפקיד: פעם אחת על כניסת 17 אלף התלמידים מחו"ל, פעם שנייה על אומן ופעם שלישית על פתיחת שנת הלימודים בערים האדומות".

מוקדם יותר היום הודיעה הסתדרות עובדי המעבדות הציבוריות כי לא תחריף את השביתה אותה החלה אתמול ותמסור תשובות למי שיצא חיובי בבדיקת קורונה. לדברי יושבת ראש הארגון, אסתר אדמון, עובדי המעבדות החליטו להיעתר לבקשתו של מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, שהבטיח להתערב בנושא בשובו מהמשלחת לאיחוד האמירויות

"בהתאם לבקשת פרופסור לוי, נשוב עוד הבוקר לשולחן המשא ומתן. פרופסור לוי התחייב בשיחה עימי לכך, שמשרד הבריאות יתווך ויסייע באופן פעיל יותר ומשמעותי במו"מ עם הממונה על השכר באוצר, כדי להביא לשינוי בגישת האוצר כלפינו עובדי המעבדות, ועל מנת שהישיבה איתנו תהיה באווירה יותר סבירה וחיובית", לשון הודעת הארגון.

אתמול נערכו 13,320 בדיקות קורונה בלבד, לעומת יותר מ-36 אלף ביום חמישי. 1,102 אובחנו אתמול כחיוביים לנגיף. מצבם של 453 חולים מוגדר קשה ו-123 זקוקים להנשמה. מפרוץ המגפה נפטרו 922 חולים בקורונה ונדבקו בסך הכול 115,057 בני אדם בנגיף. 

עובדי המעבדות הרפואיות הציבוריות פתחו אתמול בשביתה בלי הגבלת זמן במחאה על תנאי העסקתם. כ-2,000 עובדים בכ-400 מעבדות נותנים שירותי חירום בלבד לבתי החולים הציבוריים. בדיקות לאבחון קורונה מטופלות אך יימסרו דיווחים רק על תשובות חיוביות כדי לקטוע שרשרות הדבקה. שירותי המעבדה במרפאות הקהילה יושבתו.

אתמול איימה אדמון בשיחה עם כאן רשת ב כי "אם עד סוף היום לא יביאו הצעה אטרקטיבית - לא ניתן גם תוצאות חיוביות לקורונה - נחריף את המאבק". אולם בהמשך לבקשת לוי הוחלט לדחות את ההחרפה בשביתה.