מפריחי בלוני תבערה בעזה, לפני שבועיים

בתיווך קטרי: ישראל וחמאס הגיעו להבנות לרגיעה

מתאם פעולות הממשלה בשטחים: הפעילות במעבר בכרם שלום תוחזר לשגרה, כולל כניסת דלק, מרחב הדיג ברצועה יוחזר ל-15 מיילים • לפי הודעת חמאס, במסגרת ההבנות יוכרז בהמשך על כמה פרויקטים שנועדו לשרת את תושבי עזה, בפרט בצל קורונה
אלון אמיצי, נורית יוחנן ומשה שטיינמץ
31 באוגוסט 2020
21:17
עודכן ב 23:16

ישראל וחמאס הגיעו הערב (שני) להבנות לרגיעה ולהפסקת ההסלמה הנוכחית. זאת, בתיווך השליח הקטרי. מתאם פעולות הממשלה בשטחים מסר כי בתום התייעצות ביטחונית בראשות שר הביטחון בני גנץ - הוחלט על החזרת פעילות מעבר כרם שלום לשגרה, החל ממחר, לרבות כניסת דלק. כמו כן, מרחב הדיג ברצועה יוחזר ל-15 מיילים ימיים.

עוד נמסר בהודעה כי "החזרת המדיניות האזרחית כלפי רצועת עזה לקדמותה, מותנית בהמשך שמירת השקט והיציבות הביטחונית. ההחלטה תיבחן במבחן המציאות - אם חמאס, שנושא באחריות לנעשה ברצועה, לא יעמוד בהצהרותיו - ישראל תפעל בהתאם". למרות ההבנות, הערב נשמעו פיצוצים בשדרות שמקורם בבלוני נפץ.

על פי הודעת חמאס, הושגו הבנות "להכלת ההסלמה והפסקת התוקפנות הישראלית". עוד נכתב כי לאחר השיחות שקיים בתקופה האחרונה השליח הקטרי לאזור, מוחמד אל-עאמדי, הגיעו הצדדים להבנות, במסגרתן יוכרז בהמשך על כמה פרויקטים שנועדו לשרת את תושבי עזה, בפרט בצל נגיף הקורונה, וכמו כן על כך שהמצב יחזור לקדמותו טרם ההסלמה. השליח עצמו פרסם הודעה שבה אמר: "השיחות והדיונים שנעשו בימים האחרונים הובילו לבסוף להבנות שמחזקות את השקט והחזרת המצב לכפי שהיה טרם ההסלמה". בהודעה הדגיש אל-עמאדי כי הנהגת חמאס בעזה נהגה באחריות רבה תוך התחשבות במצב הקשה שבו חיים תושבי עזה, עד שהושג ההסכם.

ערוץ אל-מיאדין דיווח מפי מקור בחמאס, כי במסגרת ההבנות שהושגו בערבות קטרית יותקן קו מתח חדש בעזה וכמות החשמל תגבר, תימשך העברת דלק במימון קטרי לתחנת הכוח בעזה, יוכנס ציוד רפואי הדרוש להתמודדות עם נגיף הקורונה בעזה. כמו כן, בעזה יתחילו לפתח פרויקטים בנושא התעשייה שיפחיתו את אחוזי האבטלה.

שלמה מלכה, שביתו בשדרות נפגע מרקטה לפני כשבוע, הגיב: "אני לא מאמין למה שנאמר שם. כרגע אני חוגג את הנס האישי שלי. מבחינתי המצב יחזור לקדמותו במהרה, זה עניין של שעות או ימים".

ההסלמה האחרונה בדרום נמשכה כמעט חודש. מאות שריפות פרצו ברחבי עוטף עזה כתוצאה משיגור בלוני תבערה, ונורו גם רקטות לשטחי ישראל. בתגובה, צה"ל תקף מטרות חמאס, סגר לחלוטין את מרחב הדיג וסגר את המעברים לרצועה. היום פרצו לפחות שבע שריפות בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה. בלונים שאליהם חובר חפץ חשוד נחתו בשטח חקלאי במועצה האזורית שדות נגב וכן בכניסה לשדרות ופורקו על ידי חבלני המשטרה.