טראמפ והמחאה בקנושה
צילום: אי-פי

טראמפ הגן על הנער שירה למוות במפגינים בוויסקונסין: "היה בסכנה"

הנשיא הוסיף כי הצעיר ניסה להימלט מהמוחים: "הוא בוודאי היה נהרג" • טראמפ ציין שיותר מ-200 מפגינים נעצרו הלילה במחאות נגד אלימות כלפי אפרו-אמריקנים • ביידן: "הנשיא אינו יכול לעצור את האלימות כי הוא זה שעודד אותה כל השנים"
מערכת כאן חדשות
01 בספטמבר 2020
04:29

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הגן הלילה (שלישי) על הצעיר בן ה-17 שירה למוות בשני מפגינים ופצע אדם נוסף בעיר קנושה שבוויסקונסין לפני כשבוע. בתדרוך לכתבים בבית הלבן אמר הנשיא כי המפגינים בקנושה היו כנראה הורגים את היורה, קייל ריטנהאוס, אלמלא פתח לעברם באש. לדברי טראמפ: "הוא ניסה להתחמק מהמפגינים ואז הרגיש שהם תוקפים אותו באלימות. אני מניח שהוא היה בצרה גדולה, הוא בוודאי היה נהרג". 

ריטנהאוס ביצע את הירי בזמן מחאה שפרצה בעיר ברקע הירי בג'ייקוב בלייק - צעיר אפרו-אמריקני שנפצע קשות לאחר שנורה שבע פעמים בגבו על ידי שוטרים מטווח קרוב, בזמן שלא היה חמוש. היום צפוי טראמפ לבקר בקנושה ולהיפגש עם גורמי אכיפה מקומיים ובעלי עסקים. דוברת הבית הלבן הודיעה כי הנשיא לא ייפגש עם משפחתו של בלייק. 

הירי בבלייק ובמפגינים בוויסקונסין הוציא רבים למחאות ברחבי ארצות הברית. טראמפ אמר הלילה כי יותר מ-200 בני אדם נעצרו במחאות נגד אלימות כלפי אפרו-אמריקנים. לדבריו, 100 מפגינים נעצרו במחאות בפורטלנד. "ארצות הברית לא תיכנע להמון, יש לנו אפס סובלנות לאנרכיה", הוסיף טראמפ. הנשיא מתח ביקורת על יריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן, ואמר שהוא מעודד את המפגינים ואת הוונדליזם. 

מוקדם יותר ביידן תקף בחריפות את הנשיא בנאום שנשא בפיטסבורג ואמר: "טראמפ אינו יכול לעצור את האלימות כי הוא זה שעודד אותה כל השנים. האם מישהו מאמין שתהיה פחות אלימות באמריקה אם הוא ייבחר?״ ביידן קרא להתייצב נגד כל גילויי האלימות - של המשטרה ושל המפגינים שבוזזים רכוש: ״מהומות וביזה אינן מחאה. הצתת שריפות אינה מחאה״, כך לדבריו.