פנינה ויילר - מתוך "דוקותיים"

דוקותיים | הקומוניסטית האחרונה מיד חנה

פנינה ויילר בת 97, אוהבת חמאה, שותה ברנדי ומעשנת, ולא היתה אצל הרופא כבר שנתיים. הכירו את הקומוניסטית האחרונה מיד חנה. הרעיון עדיין חי, אלה האנשים שעדיין לא הבינו מה טוב
מערכת כאן
01 בספטמבר 2020
11:50

‫"דגל אדום, נישא במרום ‫כי בא היום לדפוק את הבורגנים!".
כך קוראת בגאווה פנינה בעודה מחזיקה את הדגל האדום בצדו האחד, כשבצדו השני מחזיקה אדיטי – המטפלת ההודית שלה. ממרומי גילה, פנינה עדיין עומדת איתנה על דעתה: "הרעיון הקומוניסטי חי, שיפור תנאי החיים של בני האדם המדוכאים", וכן היא בטוחה שהיא לא בהכרח הקומוניסטית האחרונה בישראל, אבל בוודאי האחרונה ביד חנה.

"הרעיון הקפיטליסטי הורס את האנשים. זה עושה את בן האדם לחד ממדי, אין לו זמן לתרבות, אין לו זמן לתיאטרון, הוא צריך לעבוד לפרנס משפחה".

פנינה פיילר, בת 97, מתגורר ביישוב שבעבר היה קיבוץ המזוהה עם ערכי הסוציאליזם, וכיום נחשב לכפר שיתופי-קהילתי. בשנת 2005 התהפך עולמם של חברי הקיבוץ כשנקלטו כ-30 משפחות שהגיעו ברובם מההתנחלות שבחומש. שינוי זה גרם לכמעט מהפכה מצידם של חברי הקיבוץ, שהיו מתוסכלים מהעובדה המאיימת שה-"קפיטליזם" נכנס למקום שהקימו והסתמך על הוויה שיתופית.

גם בגילה המופלג, פנינה שומרת על שגרת יומה למען אריכות ימים – עישון, אוכל מכל סוגיו, שתיית משקאות אלכוהוליים במידה מדי פעם פעילות גופנית, והכי חשוב - לא ללכת לרופאים. יש לה שני ילדים - אחד מהם, דרור, לא ראתה כמעט עשור מאז שהשתתף במשט לעזה, והוצא נגדו צו הרחקה מישראל ל-10 שנים. "אסור לו לבוא לארץ מפני שהוא 'טרוריסט' במירכאות כפולות ומכופלות", מסבירה פנינה

היא עבדה רוב חייה כאחות אחראית במרפאה בקיבוץ וכיום נחשבת לתושבת המבוגרת ביותר ביד-חנה. בשביל פנינה, עברה נותר חלק בלתי נפרד ממנה ומזהותה: "יד חנה נחשבו מצורעים. ציונות וקומוניזם זה היה 'תרתי דסתרי' - סותר אחד את השני". היא נזכרת בימים בהם עוד הייתה תלויה תמונתו של סטאלין בחדר האוכל של הקיבוץ ומתעצבת כשהיא חולפת על פני מבנים ששינו ייעודם: "זה עצוב, אנשים אוהבים לסגור את העיניים, אני לא מכירה את המקומות אפילו".

"היתה פה כמעט מהפכה על זה שהתחילו טלוויזיה בבתים, אמרו זה לא קיבוצי, זה בורגני", היא נזכרת בתקופה המהפכנית ששינתה את פני הקיבוץ. פנינה נחושה שדעתה נותר נכונה וצודקת: "הרעיון הקפיטליסטי הורס את האנשים. זה עושה את בן האדם חד ממדי, אין לו זמן לתרבות, אין לו זמן לתיאטרון, הוא צריך לעבוד, לפרנס משפחה".