עוטף עזה/שיגור מהרצועה 2019
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בכיר חמאס מזהיר: אם בתוך חודשיים לא ייושמו ההבנות – נשוב ללחוץ על ישראל

לדברי ח'ליל אלחיה, מה שגרם לעיכוב בהפסקת הסבב הנוכחי היה ההתעקשות של ישראל בכל הנוגע לסכום הכסף שתעביר קטר לחמאס, ובנוגע לפרק הזמן שבו תידרש ישראל לקיים את ההבנות
עמרי חיים, גל ברגר ורועי שרון
01 בספטמבר 2020
21:10

בכיר חמאס ח'ליל אלחיה, התייחס הערב (שלישי) להבנות הרגיעה עם ישראל, ואיים כי אם ההבנות לא ייושמו בתוך חודשיים - חמאס ישוב ללחוץ על ישראל "עם הבלונים ובלעדיהם". בריאיון לערוץ אל-אקצא אמר אלחיה: "הגענו לפתרון, ולפיו ניתן לישראל חודשיים. בחודשיים האלה נעקוב אחר פעילות הישראלים, הם צריכים לבצע את הפרויקטים".

עוד הוסיף בכיר חמאס כי מה שגרם לעיכוב בהפסקת הסבב הנוכחי היה ההתעקשות של ישראל בכל הנוגע לסכום הכסף שתעביר קטר לחמאס, ובנוגע לפרק הזמן שבו תידרש ישראל לקיים את ההבנות. לדבריו, החלטת הפלגים ברצועת עזה מתחילת השנה הייתה לשוב וללחוץ על ישראל בכל האמצעים, גם משמעות הדבר הייתה הידרדרות לעימות. 

אלחיה הוסיף כי חמאס נסוג בתחילה מההחלטה ללחוץ על ישראל בשל התפשטות נגיף קורונה, שהפתיעה את הארגון, ומפני שראו כי ישנם מאבקים פנימיים בתוך ישראל וקיוו שאחרי הרכבת הממשלה המצב ישתפר. אבל, לדברי אלחיה, משהבחינו בארגון שמצב הקורונה מתייצב, החלו בחמאס לדבר עם גורמים במצרים, קטר ובאו"ם, ואמרו להם כי ישראל מתמהמהת.

אלחיה גם פירט כיצד יחולקו מיליוני הדולרים שקטר מעבירה לרצועה. חמאס קיבל החודש מקטר 34 מיליון דולר, לא כולל הכסף שקטר משלמת עבור הדלקים לעזה – 10 מיליון דולר מדי חודש. לפי אלחיה, 10 מיליון דולר ישולמו ל-100 אלף משפחות נזקקות – 100 דולר לכל אחת; עוד 7 מיליון דולר ישולמו ל-70 אלף נפגעי קורונה – 100 דולר לכל אחת; חלק מהכסף יממן משכורות לשלושה חודשים עבור 5,000 פקידים חדשים שיועסקו במשרדי הפנים והבריאות של חמאס; צפויה גם עלייה בגובה המשכורות שישלם חמאס לפקידיו. כמו כן, מיליוני דולרים מתוך המענק הקטרי ישולמו לעיריות, אוניברסיטאות, זוגות נשואים חדשים ומיזמי בנייה.

מקורות פלסטינים אמרו לכאן חדשות כי קטר התחייבה להמשיך לשלם עבור הדלקים לעזה עד סוף השנה, אך טרם נקבה הסכום שתעביר לעזה בחודש הבא – חוץ מהדלקים.

בתוך כך, בישראל מעריכים כי ההבנות עם חמאס הן הזדמנות לקידום עסקת שבויים, מתוך מחשבה שחמאס יכול לנצל את משבר הקורונה כדי להתמתן בדרישות שלו וללכת לעסקה עם ישראל. בתחילת משבר הקורונה כבר התנהלו מגעים מתקדמים. שר הביטחון בני גנץ דוחף לכיוון של חידוש המגעים. 

לאורך הסבב האחרון, חמאס וישראל נזהרו לאורך לא לחצות את רף ההסלמה. חמאס עשה בבלונים ופחות ברקטות, וישראל תקפה ברצועה תקיפות מדודות.