ההפגנות באיראן נגד המשטר

הוצאות להורג, העלמת אזרחים ועינויים: דוח הפרת זכויות האדם באיראן

לפי ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל", שירותי הביטחון והמודיעין וגורמים רשמיים בבתי הכלא באיראן הפרו זכויות אדם באופן מחריד במהלך דיכוי המהומות שפרצו במדינה לפני עשרה חודשים
ערן סיקורל
02 בספטמבר 2020
03:23

ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" מותח ביקורת חריפה על הטיפול של השלטונות באיראן במהומות שפרצו במדינה לפני עשרה חודשים. בדוח שפרסם הלילה (רביעי) ארגון זכויות האדם, נכתב כי שירותי הביטחון והמודיעין וגורמים רשמיים בבתי הכלא באיראן הפרו זכויות אדם באופן מחריד, תוך שיתוף פעולה עם שופטים ותובעים. בין ההפרות: מעצר שרירותי, העלמת אזרחים, עינויים ופגיעות קשות בעצורים.

בידי "אמנסטי אינטרנשיונל" פרטיהם של יותר מ-500 מפגינים, עיתונאים ופעילי זכויות אדם שהיו נתונים להליכים פליליים בלתי-הוגנים על רקע המחאה. עונשי המאסר שנגזרו על מי שהורשעו נעו בין חודש לעשר שנים. בכמה מקרים אסירים אף הוצאו להורג.

הארגון סבור כי מספר הנאשמים האמיתי על רקע מחאת נובמבר 2019 גבוה בהרבה מהידוע. זאת בשל המעצרים הרבים ובהתחשב בדפוסי הגשת כתבי האישום וגזירת העונשים במדינה במקרים של מעצרים שרירותיים, עם או בלי משפט, שבהם מעורבים גופי המודיעין והביטחון במדינה. הארגון קובע כי באיראן יש שימוש נרחב בעינויים ובפגיעות אחרות מצד שוטרים, סוכני ביון וביטחון וכן גורמים בבתי הסוהר נגד גברים, נשים וילדים, הן במהלך פעולת המעצר והן לאחר מכן, בעת שהותם במתקנים.

עוד נמצא כי ראשיהם ועיניהם של הקורבנות כוסו, הם ספגו אגרופים, בעיטות והלקאות במקלות, בצינורות גומי, בסכינים, באלות ובכבלים. הם נתלו באוויר או נאלצו לשהות בתנוחות לחץ כואבות לפרקי זמן ממושכים, ונשללו מהם מים ומזון במידה הדרושה להם. עוד דווח על עצורים שהושמו בבידוד ממושך, לעתים במשך שבועות ואף חודשים, ונשלל מהם טיפול רפואי בגין פציעות שנגרמו במהלך ההפגנות או כתוצאה מהעינויים שספגו. שיטות עינוי אחרות שתועדו כללו הפשטת עצורים והתזת מים קרים על גופם, חשיפתם לטמפרטורות קיצוניות או ל"הפצצות" של אור וקול, עקירת הציפורניים מאצבעותיהם, ריסוס גז פלפל, הרעלה בכפייה, שימוש במכות חשמל והדמיות של הטבעה והוצאה להורג.

לפי הדוח, חוקרים וגורמים בבתי הסוהר ביצעו מעשי אלימות מינית נגד עצירים גברים, לרבות באמצעות הפשטה ועירום כפוי ופגיעה מינית ומילולית בהם. בנוסף, נכתב כי עצירים רבים הועלמו למשך שבועות ואף חודשים כשהם מוחזקים במקומות לא ידועים המנוהלים על ידי גופי הביטחון והמודיעין, כולל המשרד לענייני ביון או משמרות המהפכה. עצירים אחרים הוחזקו בבתי כלא צפופים או בתחנות משטרה, במגורים צבאיים, במתקני ספורט ובבתי ספר.