הזמר קייטנו ולוזו
צילום: אי-פי

פסטיבל ונציה יקרין: סרט על חייו של הזמר והיוצר קייטנו ולוזו

אחד מממציאי סגנון ה"טרופיקליה" ישחזר את מעצרו על ידי הדיקטטורה הצבאית של ברזיל ב-1968, ויספר על החוויה שעיצבה את סגנונו המוזיקלי. הפסטיבל ייערך ב-7 בספטמבר
מערכת כאן חדשות
02 בספטמבר 2020
07:38

בסרט תיעודי חדש, הזמר הברזילאי קייטנו ולוזו, מממציאי סגנון המוזיקה "טרופיקליה", משחזר את מעצרו ב-1968 על ידי הדיקטטורה הצבאית של ברזיל בגין "פעילות נגד השלטון" ומספר איך החוויה עיצבה את המוזיקה שלו. "נרקיסיסט אוף דיוטי", בבימויו של רנאטו טרה וריקרדו קליל, יוקרן בבכורה ב-7 בספטמבר בפסטיבל ונציה, שהחל היום (רביעי) ויעסוק בחייו של המוזיקאי המוערך בן ה-78.

"אמרו לי 'לך קדימה ואל תסתכל לאחור', זה הפחיד אותי והתחלתי ללכת. חשבתי שיירו בי", נזכר ולוזו. "לפעמים אני מתעורר בלילה כשאני שומע את הבכי של האנשים שעונו".

ולוזו, מלחין, גיטריסט וזמר, נולד בעיר באהיה והוא חמישי מבין שבעה אחים - אחת מהם היא הזמרת מריה בתניה. הוא החל את הקריירה שלו כזמר בוסה נובה, בהשפעת המוזיקאים ז'ואאו ז'ילברטו ודוריבאל קאיימי. מאוחר יותר, יחד עם זמרים ברזילאים כמו ז'ילברטו ז'יל, גל קוסטה, שיקו בארקה ואחרים ובהשפעת יצירות מאוחרות של הביטלס, פיתח את סגנון הטרופיקליה: שילוב של פופ ברזילאי, רוק'נ'רול ומוזיקה אמנותית מתקדמת, שהביא לסגנון בין-לאומי יותר בעל גוון פסיכדלי ומסרים חברתיים.

בשלבים מאוחרים יותר בקריירה שלו, שילב ולוזו מוטיבים אפרו-ברזילאיים מובהקים. ז'ואאו ז'ילברטו העיד עליו כמי ש"הוסיף ממד אינטלקטואלי לפופ הברזילאי". כבעל עמדה פוליטית שמאלית נחרצת, זכה ולוזו ליחס עוין מצד השלטון הדיקטטורי הצבאי ששלט בברזיל עד לשנת 1985. שיריו צונזרו לעיתים תכופות וחלקם אף נאסרו להשמעה. גם מהשמאל הסוציאליסטי הוחרם כי בחר לשלב השפעות חוץ-ברזילאיות כמו רוק'נ'רול ביצירתו.

בשנת 1968 בילה מספר חודשים בכלא יחד עם ז'ילברטו ז'יל בשל "פעילות נגד השלטון" ומיד לאחר מכן הוגלו שניהם ללונדון. עם חזרתו לברזיל בשנת 1972 החל לשלב בשיריו מוטיבים אפרו-ברזילאיים נשכחים מבאהיה, מוטיבים מבניים וקצביים.

בשנת 1980 צמחה מאוד הפופולריות של ולוזו מחוץ לברזיל, במיוחד בפורטוגל, בצרפת, במדינות באפריקה ואף בישראל. הוא שר לא רק בשפה הפורטוגזית אלא גם באנגלית ובספרדית. כמו כן, השתתף בפסקול הסרט "פרידה" ובפסקול סרטו של פדרו אלמודובר "דבר אליה" בו הופיע בתפקיד עצמו, כשהוא מבצע את השיר "קוקורוקוקו פלומה".