היישוב מצפה כרמים
צילום: פלאש 90

יוזמה בכנסת ובממשלה לביטול פסיקת בג"ץ-מצפה כרמים

על פי המהלך שמקדמים השר הנגבי ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, הכנסת תחוקק חוק הסדרה נקודתי וספציפי עבור הסדרת היישוב, בשונה מהחוק הקודם שהיה גורף ונגע לכלל היישובים
זאב קם
02 בספטמבר 2020
08:08

יוזמה בכנסת ובממשלה למניעת ביצועו של פסק הדין שנתן בג"ץ בעניין פינוי משפחות היישוב מצפה כרמים שבבנימין והריסתו בתוך שלוש שנים. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב פורסם הבוקר (רביעי) כי על פי היוזמה, הכנסת תחוקק חוק הסדרה נקודתי וספציפי עבור הסדרת היישוב, בשונה מחוק ההסדרה הקודם שהיה גורף ונגע לכלל היישובים.

מי שמקדמים את הרעיון הם שר ההתיישבות, צחי הנגבי ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץ, יחד עם ראש מועצת בנימין ישראל גנץ ואנשי היישוב מצפה כרמים. הסיבה לאופטימיות ביחס להצלחת המהלך נובעת בין היתר מכך שהפעם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התייצב בבית המשפט לצד התושבים. שר המשפטים, אבי ניסנקורן מכחול לבן, טען גם הוא לאחר פסק הדין שלדעתו פינוי היישוב אינו נדרש. השבוע נפגשו השר הנגבי ומנכ"ל משרד ראש הממשלה פרץ עם נציגי התושבים, ודנו איתם בדרכים למנוע את פינוי היישוב.

פסק הדין של בג"ץ ניתן בשבוע שעבר בדעת רוב של הנשיאה אסתר חיות והמשנה לה חנן מלצר, כנגד דעת מיעוט של השופט ניל הנדל. עם זה נקבע כי פינוי המבנים ייעשה רק לאחר שיימצא למי שמתגוררים בהם מענה חלופי ראוי , בתוך שלוש שנים. בכך הפך בג"ץ את החלטתו של בית המשפט המחוזי בירושלים.

מעבר לפינוי, הפסיקה דווקא אמורה להכשיר בנייה על קרקע פרטית - אם יוכח שהבנייה נעשתה בתום לב. ככל הנראה ההחלטה תאפשר הכשרה של יותר מ-1,000 מבנים בדיעבד. עוד קבעו השופטים כי לפסיקה תינתן פרשנות מצומצמת. קביעה תקדימית נוספת בפסק הדין היא שבשטח שנתפס מכוח צו צבאי - לא תתאפשר הכשרה של המבנים גם אם ההתיישבות הייתה בתום לב.