-
צילום: תומר נויברג ומרים אלסטר, פלאש 90

פרשת האונס הקבוצתי באילת: "אם אגרום לה להרגיש פחות לבד - זה מספיק"

רתם בת ה-17 הגיעה לבית המשפט לתמוך בנערה שנאנסה: "זאת הייתה יכולה להיות אחת החברות שלי. אנחנו גדלים בתרבות שבה מחנכים בנים שהסכמה היא לא דבר נחוץ"
סדר יום
02 בספטמבר 2020
11:29

"אם אגרום לה להרגיש פחות לבד - זה מספיק": רתם פרץ-וייסוידובסקי בת ה-17 הגיעה הבוקר (רביעי) לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, שם יוגש כתב אישום נגד 11 מעורבים, לתמוך בנערה שעברה אונס קבוצתי באילת. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב היא מספרת על ההחלטה להגיע לדיון: "זאת הייתה יכולה להיות אחת החברות שלי, אין הבדל בנינו". 

האזינו לריאיון המלא עם רתם פרץ-וייסוידובסקי לכאן רשת ב

רתם הוסיפה כי היום בנים מחונכים לכך שהסכמה היא לא דבר נחוץ: "אחת מתוך חמש מכל הנשים סביבנו נאנסה. כנראה שרוב האנשים, גם אם הם לא יודעים את זה, מכירים מישהי שנאנסה. זה לא משהו שנמצא בתפיסה שלנו". עוד ציינה רתם כי "אנחנו מתייחסים לכמה המקרה הזה מזעזע ופחות מדי לעובדה שזו תופעה. זה מתחיל מזה שמשה איבגי ורונן ביטי מקבלים עבודות שירות, זה מתחיל מזה שזה בסדר שנערים יטרידו נערות ברחוב". 

השופטת בדימוס סביונה רוט לוי התייחסה בתוכנית לצעירים שתיעדו את האונס, ואמרה שמדובר בעבירה חמורה הרבה יותר בעיניה, מזו הקיימת בחוק: "הם בעצם הנציחו את מעמד האינוס מבחינת הקורבן, כנראה לנצח. כל מי שנכח שם, גם אם חלקם לא אנסו, הם היו שותפים לעבירה החמורה הזו". 

פרשת האונס הקבוצתי מגיעה לבית המשפט

היום הוגש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד המעורבים בפרשת באונס הקבוצתי באילת, שהתרחש לפני כשלושה שבועות. מתוך 16 צעירים לפחות שנצפו במצלמות האבטחה במסדרון בדרך לחדר המלון, כתב האישום יכלול 11 מהם. מתוכם ארבעה יואשמו באונס – שני בני 27 מחדרה ושני תאומים בני 17 ממושב במרחב לכיש. שאר המעורבים יואשמו בסיוע, מעשים מגונים ואי דיווח על פשע.

ביום האונס, החשוד העיקרי, בן 27, ניסה להתחיל עם הנערה בת ה-16 בבריכת המלון. על פי החקירה, היא דחתה אותו ואמרה שהוא מבוגר מדי עבורה. בבריכה התכנסו גם בני 17 שהגיעו בשתי קבוצות ממושבים בלכיש, בהם גם חברים, בני דודים ואחים.

הנערה שתתה אלכוהול וכמה שעות לאחר מכן לא הרגישה טוב. היא לא התאכסנה במלון ועלתה לחדר של אחד מחבריה. החשוד המרכזי, עבריין אלימות סדרתי ומורשע, הציע לה עזרה. על פי עדויות, הוא התחזה לחובש, הוביל אותה לחדר אחר, שלא היה שלו, יחד עם חברו. על פי פרסומים, הוא וחברו דאגו לבודד את הנערה מחברותיה. הגבר, שהתחזה לאיש רפואה, אמר לחברתה ללכת לפיצוציה ולקנות לנערה מוצרים כדי שיעוררו אותה.

במצלמות האבטחה נצפו לפחות 16 נערים הולכים לכיוון אותו חדר שבו הייתה הנאנסת. יום לאחר מכן כתבו שני בני ה-27 הודעות לנערה ורצו להיפגש עימה שוב. היא לא זכרה דבר, והם ניסו להזכיר לה, ואף אמרו כי חלק ממה שקרה בחדר צולם. אם לא היו יוצרים עם הנערה קשר, היה מאוד קשה ואולי בלתי אפשרי לאתר את כל החשודים.

בהכנת הידיעה השתתף אסף פוזיילוב