-

סעודיה: נאפשר לכל המדינות לטוס לאיחוד האמירויות מעל שטחנו

גורם ברשות התעופה הסעודית ציין כי ההחלטה התקבלה בעקבות בקשת האמירויות. נתניהו בירך על ההחלטה: "בשורה ענקית לאזרחי ישראל, אלה פירות השלום" • נשיא מצרים שוחח עם נתניהו: תומכים בכל צעד שיכול להשכין שלום באזור. רה"מ הודה לנשיא מצרים על הניסיונות לקדם יציבות בעזה
גילי כהן, עמיחי שטיין ומשה ברקוביץ'
02 בספטמבר 2020
13:41
עודכן ב 16:09

סעודיה הודיעה היום (רביעי) כי תאפשר לכל המדינות לטוס לאיחוד האמירויות מעל שטחה. סוכנות הידיעות הרשמית בממלכה דיווחה כי גורם ברשות הסעודית לתעופה אזרחית הצהיר שהמהלך התקבל בעקבות בקשה של איחוד האמירויות, כדי "לאפשר מעבר מעל המרחב האווירי של הממלכה לטיסות המגיעות לאיחוד, ועוזבות ממנו". שמה של ישראל לא אוזכר בהודעה. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על הודעת סעודיה: "בשורה ענקית לאזרחי ישראל. מטוסים ישראלים ומטוסים של כל המדינות יוכלו לטוס ישירות מישראל לאבו-דאבי, לדובאי ובחזרה. זה יוזיל את הטיסות, יקצר את הזמן, יפתח תיירות אדירה ויפתח את הכלכלה שלנו. זה יעשה עוד דבר – זה יפתח את המזרח. אלה פירות השלום של שלום אמת". נתניהו הודה ליועצו של הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר וליורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד על תרומתם למהלך. 

כאמור, בהודעה של ממשלת סעודיה אין אזכור לישראל באופן מפורש, אך המהלך מגיע לאחר ביקור המשלחת הישראלית באיחוד האמירויות ביום שני, ביקורו של קושנר בסעודיה - ואישור הטיסה הישראלית הראשונה מנתב"ג לאבו-דאבי. האישור יאפשר לישראל לקצר את הטיסה לאמירויות משבע שעות וחצי לשלוש שעות בלבד. 

נשיא מצרים: תומכים בכל צעד שיכול להשכין שלום באזור

בד בבד, נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, שוחח עם נתניהו ומסר: "אנו תומכים בכל צעד שיכול להשכין שלום באזור באופן ששומר על הזכויות הלגיטימיות של העם הפלסטיני, ויאפשר להקים מדינה פלסטינית עצמאית, תוך הבטחת הביטחון של ישראל". 

נשיא מצרים הביע הערכה להסכם בין ישראל לאמירויות והדגיש כי חשוב שישראל לא תבצע צעדים חד צדדיים שימוטטו את הסיכויים להשכין שלום עם הפלסטינים, ובייחוד עליה להימנע מסיפוח שטחים. עוד נאמר מטעם א-סיסי כי יש לדחוף לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים כדי "להגיע לפתרון צודק וכולל לסוגיה הפלסטינית על בסיס פתרון שתי המדינות". א-סיסי הוסיף שיש להיות מחויבים להבנות הרגיעה שהושגו בין ישראל לרצועת עזה, בצל המאמצים המתמשכים של מצרים להפחית את המתיחות בין הצדדים.

משלכת נתניהו נמסר בנוגע לשיחה בין שני המנהיגים כי "ראש הממשלה הודה לנשיא א-סיסי על סיועה של מצרים בקידום היציבות באיזור, בייחוד בעזה, וביקש להמשיך ולסייע להשבת שבויינו ונעדרינו. המנהיגים דנו באתגרים האזוריים, בחיזוק היחסים ובשיתוף הפעולה במגוון תחומים".