בלונים עם מטען חשוד אותרו בשדה במועצה האזורית אשכו
צילום: "חדשות ביטחון שדה בטלגרם", רז דבוש

‏מפקד אוגדת עזה: "הרגיעה תחזיק מעמד חודשיים פחות או יותר"

את הדברים אמר תת אלוף נמרוד אלוני בשיחה סגורה עם חברי קיבוץ בארי
איציק זוארץ
02 בספטמבר 2020
23:27

מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף נמרוד אלוני, אמר הערב (רביעי) כי הרגיעה בדרום תחזיק מעמד חודשיים פחות או יותר. בשיחה סגורה עם חברי קיבוץ בארי אמר תא"ל אלוני: "ההסכם הזה להבנתי הוא עם תאריך תפוגה, חודשיים פחות או יותר אלה דיבורים שאני שומע אבל אני לא יודע מה יהיה בסופם״.

הוא הוסיף כי חמאס ציפה שלא תהיה תגובה על הבלונים אבל היה מופתע מעוצמת התגובה שלנו. "הסיבה המרכזית להסלמה היא המצב הכלכלי ברצועת עזה״, אמר אלוני לתושבי בארי. מפקד האוגדה ציין כי שיתופי פעולה כלכליים שונים והכסף הקטרי, יכולים לדחות את הסבב הבא. הוא ציין לחיוב את הכוחות השונים, ואת שיתוף הפעולה שבזכותם הופחת נזק השריפות. מפקד האוגדה בישר לתושבים כי עד חודש מארס הקרוב תסתיים בנייתו של פרויקט המכשול לאורך הגבול שכולל חומה תת קרקעית למניעת חפירת מנהרות.

כוח צה"ל עצר מוקדם יותר הערב פלסטיני שחדר מרצועת עזה לשטח ישראל באזור קיבוץ עין השלושה, נבדק אם ברשותו היה מטען חבלה. העצור הועבר לחקירת כוחות הביטחון.

ביום שני האחרון ישראל וחמאס הגיעו להבנות לרגיעה ולהפסקת ההסלמה. זאת, בתיווך השליח הקטרי. מתאם פעולות הממשלה בשטחים מסר כי בתום התייעצות ביטחונית בראשות שר הביטחון בני גנץ - הוחלט על החזרת פעילות מעבר כרם שלום לשגרה, החל ממחר, לרבות כניסת דלק. כמו כן, מרחב הדיג ברצועה יוחזר ל-15 מיילים ימיים.

ההסלמה האחרונה בדרום נמשכה כמעט חודש. מאות שריפות פרצו ברחבי עוטף עזה כתוצאה משיגור בלוני תבערה, ונורו גם רקטות לשטחי ישראל. בתגובה, צה"ל תקף מטרות חמאס, סגר לחלוטין את מרחב הדיג וסגר את המעברים לרצועה. היום פרצו לפחות שבע שריפות בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה. בלונים שאליהם חובר חפץ חשוד נחתו בשטח חקלאי במועצה האזורית שדות נגב וכן בכניסה לשדרות ופורקו על ידי חבלני המשטרה.