משבר קורונה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

קבינט הקורונה החליט: מיום שני – סגר יוטל על ערים אדומות

השרים אישרו את מתווה הסגר שהוצג על 30 האזורים שהוגדרו אדומים • ההגבלות שיוטלו: מגבלות תנועה, סגירת עסקים ומערכת החינוך, למעט חינוך מיוחד • נתניהו ביקש להכין תוכנית לסגר כולל "ריסון מהודק" • גמזו: התחלואה בחברה הערבית גדלה - הם צריכים להפסיק לחלוטין עם האדישות והזלזול
גילי כהן ועמיחי שטיין
03 בספטמבר 2020
11:33
עודכן ב 18:12

קבינט הקורונה החליט היום (חמישי) להטיל סגר על 30 אזורים אדומים, שייכנס לתוקפו מיום שני בהתאם להיערכות המשטרה. המגבלות שיוטלו על התושבים באזורים אלה – איסור על יציאה של יותר מ-500 מטר ממקום המגורים, סגירת עסקים וסגירת מערכת החינוך, למעט חינוך מיוחד. יותר מ-600 אלף ישראלים יהיו תחת סגר בערים האדומות. נתניהו ביקש בישיבה להכין תוכנית לסגר כולל "ריסון מהודק" שתהיה מוכנה לשעת הצורך. 

שידור חי בכאן 11

המגבלות באזורים אדומים בסיכון גבוה

> הגבלות כניסה ויציאה מהעיר
> איסור יציאה של עד 500 מטרים מהבית
> סגירת מוסדות חינוך למעט החינוך המיוחד
> סגירת עסקים, למעט חיוניים
> הגבלת תחבורה ציבורית

המגבלות באזורים אדומים 

> הגבלת יציאה מהבית במהלך הלילה
> סגירת מערכת החינוך למעט החינוך המיוחד וגני הילדים
> סגירת עסקים ומסחר למעט חיוניים

נתניהו מסר בתום הדיון בקבינט הקורונה: "במשך חודש שלם היינו ברמה של תחלואה גבוהה, אפילו גבוהה מאוד, אבל יציבה. בימים האחרונים חלה עלייה, ועלייה דרמטית מאוד אתמול. החלטנו היום לעשות מאמץ בלימה מיידי נגד העלייה הזאת בתחלואה. קיבלנו החלטה להפעיל סגרים על הערים האדומות - משם יוצאת הדבקה גם בתוך הערים עצמן וגם ליתר אוכלוסיית ישראל. אני מבקש את שיתוף הפעולה של כל אזרחי ישראל על מנת לבלום את התחלואה הזאת". 

ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו פנה בתדרוך יומי לציבור והסביר על ההחלטה להטיל סגר על אזורים אדומים. לדבריו, "רואים עליה גבוהה מאוד במגזר החרדי בשבוע האחרון, לאחר שהחברה החרדית במאמץ ארוך הצליחה להוריד את מצב התחלואה היא עלתה שוב באופן שהוא מאוד מטריד. חלקו קשור בבדיקות במסגרת הישיבות אבל חלק גדול בתוך היישובים. הגידול שאנחנו רואים לא לקשור אותה לתחילת הלימודים במגזר ולתקופת בין הזמנים". 

"הגידול בתחלואה בחברה העברית ממשיך והחברה הערבית צריכה להבין ולהפסיק לחלוטין עם האדישות והזלזול", הוסיף גמזו. "לפעמים אני רואה את זה שם ואני רואה חוסר הפנמה שחתונה היא אירוע הדבקה שממשיך למשפחות, ליישוב וזה עובר מיישוב לישוב והתחלואה הולכת וגדלה. ערים אדומות זה לא אות קיין אלא צורך להתערבות וסיוע שלנו". 

השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן התנגדו להחלטה. במשטרה יבחנו עד ליום שני אם ניתן יהיה לאכוף את ההגבלות בכל 30 האזורים. אם יוחלט שלא ניתן, הסגר יוטל רק על ערים מובילות. השר יובל שטייניץ אמר בקבינט על הסגר: "אנחנו מדינה כמעט מצורעת. אין מה לדבר על בלימה. האשליה מתנפצת על רקע העובדות". שר הבריאות יולי אדלשטיין והממונה גמזו אמרו לשרים: "אם לא תהיה ירידה דרמטית בתחלואה בתוך שבועיים-שלושה, ככל הנראה לא יהיה מנוס מהגבלות כלל ארציות". 

השר ליצמן האשים את גמזו בקבינט שהוא פועל נגד החרדים: ״אני לא מוכן שתעסוק באומן, דורש שתתנצל על המכתב ששלחת בחוסר סמכות לאוקריאנה״. שר האוצר כ"ץ אמר בדיון: "מתנגד באופן נחרץ לסגר כללי. יש לדבוק במה שהוחלט ולגבות את משרד הבריאות וגמזו בהתאם להמלצות שהם מובילים. הנזק שיגרם למשק יהיה קשה במקרה של סגר - עכשיו ניכרת התאוששות". כמו כן, ההחלטה להרחיב את ההגבלות לכלל הערים האדומות ולא להסתפק רק באלה שבסיכון מובהק, התקבלה עקב הצעת השרים זאב אלקין ויזהר שי.

שר הביטחון גנץ דרש בדיון לא להטיל מיידית את ההנחיות ולהמתין עם מימושן עד ליום שני. "אנחנו עוד לא נמצאים במצב של סגר וצריך לעשות הכל כדי שלא נגיע לשם", הסביר. לעומתו טען שטייניץ כי יש להטיל סגר מלא כבר עכשיו. 

שר הכלכלה עמיר פרץ התייחס בדבריו בדיון על ההגבלות ואמר שההחלטה לסגור ישובים אדומים נכונה, אך חייבים לפצות בעלי עסקים, ולהכריז על מיתווה פיצוי ברור. לדבריו, אמשיך להלחם כדי שעסקים שיפגעו מהסגר יפוצו.

בין האזורים האדומים: בני ברק, טבריה, העיר העתיקה כולה, הרובע היהודי בירושלים ושכונות במזרח הבירה - א-טור, אשייח, א-סוואנה, באב א-זהרה, ואדי אל ג'וז, שועפט, שייח ג'ראח ואזור התעשייה ענתות. שכונות חרדיות בירושלים מוגדרות צהובות או כתומות.

רשימת הערים והשכונות האדומות

דוח של צוות חוקרים מאוניברסיטה העברית בירושלים ומהדסה שהוצג בדיון, קובע כי יש לצפות לכ-600 חולים במצב קשה בתוך שבועיים. הדוח מצביע על עלייה מובהקת במספר החולים החדשים במצב בינוני וקשה, וערעור היציבות של מערכת הבריאות. צוות החוקרים, שעוקב אחר נתוני ההדבקה היומיים, הראה כי מקדם ההדבקה עלה חזרה והוא גבוה מ-1. 

החוקרים הביעו חשש מפני אי ספיקה בבתי החולים והוסיפו כי המצב הנוכחי מחייב פעולה נמרצת. עוד מראה הדוח שישראל לא הצליחה להמשיך את הבלימה של הגל השני שהתרחשה בסוף יולי, ולהפוך אותה לירידה ממשית ומתמשכת בהדבקה ובתחלואה בבתי החולים.

בד בבד, ברקע העלייה במספר החולים בעיר אילת – שנחשבת עיר ירוקה – צוותו של פרופסור גמזו פרסם הודעה שבה נכתב שאדם שחש בתסמינים של הנגיף, מתבקש לדחות את חופשתו בעיר. "חשוב לציין שהעיר אילת עושה מאמצים כבירים כדי לשמור על הנופשים. אדם עם סימפטומים מתבקש לגלות אחריות", כך נכתב בהודעה.

"ללא שקיפות": שני חברי הוועדה המייעצת לפרופ' גמזו התפטרו

שניים מחברי הוועדה הציבורית המייעצת לתוכנית "מגן לישראל" הודיעו היום על התפטרותם. במכתב ששלחו לפרופסור גמזו האשימו השניים שההחלטות מתקבלות ללא שקיפות וללא שיתוף הציבור. השניים נמנים על חברי המועצה החרדים והם אריק אדלר, המנהל את החמ"ל העירוני של בני ברק, ועו"ד אברהם יוסטמן, סמנכ"ל קרן קמ"ח וחבר בוועדת הבחירות מטעם יהדות התורה.

עוד צויין במכתב ההתפטרות: "שבנו והתרענו כמה פעמים שאם לא תהיה שקיפות, לא נזכה לאמון הציבורי המיוחל, אך כאמור בחר מי שבחר ללכת בדרך שכוללת הצהרות חסרות אחריות ומעשים פזיזים שלא התקבלו כהחלטה משותפת".

תמונת המצב שפרסם המטה לביטחון לאומי

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו יחוייב להתייצב ביום רביעי בדיון מליאת הכנסת שיזמה יש עתיד - תל"ם בנושא: "כשלונו המחפיר של ראש הממשלה בניהול המשבר", לאחר שהסיעה אספה 40 חתימות של חברי כנסת לקיום הדיון.