שוטרים ישראלים שהוצבו באומן, אשתקד
צילום: דוברות המשטרה

ממשלת אוקראינה הודיעה רשמית: לא תתאפשר התקהלות באומן במהלך חגי תשרי

הממשלה הודיעה כי תהיה מגבלה של אדם אחד בכל 10 מטרים מרובעים, לא תתאפשר מכירת מזון, מחסומים יוקמו ותהיה אכיפה מוגברת
עמיחי שטיין
03 בספטמבר 2020
19:41

ממשלת אוקראינה הודיעה היום (חמישי) רשמית כי לא תתאפשר התקהלות באומן במהלך חגי תשרי. בתוך כך, תחול מגבלה של אדם אחד בכל עשרה מטרים מרובעים, לא תתאפשר מכירת מזון, יוקמו מחסומים וכן תהיה אכיפה מוגברת. המגבלות יהיו תקפות בין התאריכים 15-21 בספטמבר.

אתמול פרסה המשטרה האוקראינית 500 שוטרים ברחבי העיר על מנת למנוע תקריות בין התושבים המקומיים לבין חסידי ברסלב שהגיעו לחגוג את ראש השנה. בשבוע האחרון אירעו כמה אירועים אלימים בין הצדדים, כשבין היתר חסידים שהגיעו לעיר התקבלו בקללות ובקריאות "החוצה". בתחילת השבוע הותקף חסיד בחנות בעיר ונגרם נזק לפניו. המשטרה המקומית חוקרת את הפרשה ופתחה תיק פלילי בגין "חוליגניות".

בשבת, מינה ראש הממשלה בנימין נתניהו את השר זאב אלקין כאחראי למציאת מתווה שיאפשר הגעת חסידים לאומן השנה. המינוי מגיע על רקע סדרת הפגנות והתבטאויות של החסידים נגד נתניהו. כמה מאות מהם הפגינו הערב מול ביתו והאשימו אותו כי גרם לאוקראינים לסגור את שמי המדינה.

לפני כעשרה ימים נשיא אוקראינה, ולדימיר זלנסקי, הודיע כי הוא נענה לבקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להגביל את מספר הישראלים המורשים לבקר בעיר אומן. לאחר מכן הודיעו שלטונות אוקראינה כי החל מ־1 בספטמבר תיאסר כניסת אזרחים ממדינות אדומות - כולל ישראל, למשך 30 יום. נשיא אוקראינה נפגש עם רבנים במדינה ואמר: "נישאר בית ליהודים, אך זהו לא הזמן להתקהלויות המוניות".

לאחר הודעת זלנסקי, לכאן חדשות נודע לראשונה כי אוקראינה עיכבה לכמה שעות בשדה התעופה בקייב ישראלים שהגיעו בטיסה מתל אביב. כניסת 12 מהם סורבה בטענה כי לא הצליחו "להוכיח את מטרת ביקורם".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה לא ביקש להגביל את כמות המגיעים לאומן. כפי שהובהר בהודעה המשותפת של ישראל ואוקראינה שפורסמה בשבוע שעבר, ראש הממשלה והנשיא הפצירו לא להגיע לאומן בשל מצב התחלואה, אך ציינו והדגישו כי מי שיחליט להגיע לאומן עליו להקפיד ולשמור על הנחיות הבריאות". לאחר ההכחשה מטעם ראש הממשלה - גורם בממשלת אוקראינה הבהיר: הייתה בקשה של נתניהו להגביל כניסת ישראלים לאומן.