סגר באשדוד
צילום: פלאש 90

מומחים בדיון הקבינט: לא יהיה מנוס מסגר בכל הארץ

שר הבריאות אדלשטיין הודה שאין שליטה על הנגיף וקרא לציבור לשתף פעולה על מנת להימנע מסגר כללי. אדלשטיין הבהיר כי להחלטות שמקבל קבינט הקורונה יש שיקולים בריאותיים בלבד: "גם אם בא לי להתפלל או להפגין - לא צריך לעשות את זה"
קטי דור וגילי כהן
03 בספטמבר 2020
20:15
עודכן ב 22:35

בכירים במערכת הבריאות כינו את הצעדים של קבינט הקורונה, שהחליט להטיל סגר על ערים אדומות, "מעט מדי, מאוחר מדי". בחדשות הערב בכאן 11 פורסם הערב (חמישי) כי הבכירים סבורים כי לא יהיה מנוס מהטלת סגר מלא. 

ההחלטה בעניין סגר מלא תתקבל בשבוע הקרוב. מראש גובשה רשימה של 30 ערים אדומות, אך הכוונה היא שסגר מלא יוטל על עשר ערים בלבד - שזהותן תוכרע ביום ראשון. להערכת המומחים, סגר ביישובים האדומים לא יביא לצמצום משמעותי בתחלואה, ולכן הגבלות כלל ארציות נדרשות בשלב זה.

אדלשטיין: אין שליטה על הנגיף, מגבה את גמזו

שר הבריאות יולי אדלשטיין הודה כי אין שליטה על המגפה והבהיר כי ההחלטות בקבינט הקורונה מתקבלות משיקולים בריאותיים בלבד. "נגיף קורונה לא מחזיק בדעות פוליטיות, הוא תוקף את כולם. גם אם בא לי להתפלל או להפגין - לא צריך לעשות את זה", אמר אדלשטיין בריאיון למיכל רבינוביץ' בחדשות הערב בכאן 11.

"יש לנו עדיין סיכוי להימנע מסגר כללי ומההשלכות שלו ולכן החלטנו בעצה אחת עם הפרויקטור הלאומי לעשות סגר על המקומות שהכי מטרידים אותנו. אני מאוד מקווה שיהיה שיתוף פעולה של האוכלוסייה על מנת לאפשר לנו לא להגיע לסגר כללי", אמר שר הבריאות.

אדלשטיין גיבה את ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו ואמר כי הוא עושה עבודה מקצועית טובה. "על כולנו להבין שהוא עושה את זה לטובת המאבק בתחלואה. כל אמירה שהיא לגופו של אדם ופוגעת במאמצים של פרופסור גמזו בניהול המאבק - בוודאי שאני מגנה. על כולנו להבין שאם אנחנו כמערכת פוליטית לא נאפשר לו לעבוד, לא נוכל להתקדם", הוסיף השר.

קבינט הקורונה החליט היום להטיל סגר על 30 אזורים אדומים, שייכנס לתוקפו מיום שני בהתאם להיערכות המשטרה. המגבלות שיוטלו על התושבים באזורים אלה – איסור על יציאה של יותר מ-500 מטר ממקום המגורים, סגירת עסקים וסגירת מערכת החינוך, למעט חינוך מיוחד. יותר מ-600 אלף ישראלים יהיו תחת סגר בערים האדומות. נתניהו ביקש בישיבה להכין תוכנית לסגר כולל "ריסון מהודק" שתהיה מוכנה לשעת הצורך. 

פרופסור גמזו פנה בתדרוך יומי לציבור והסביר על ההחלטה להטיל סגר על אזורים אדומים. לדבריו, "רואים עליה גבוהה מאוד במגזר החרדי בשבוע האחרון, לאחר שהחברה החרדית במאמץ ארוך הצליחה להוריד את מצב התחלואה, היא עלתה שוב באופן שהוא מאוד מטריד. חלקו קשור בבדיקות במסגרת הישיבות אבל חלק גדול בתוך היישובים. ניתן לקשור את הגידול שאנחנו רואים לתחילת הלימודים במגזר ולתקופת בין הזמנים". 

מוקדם יותר פרסמה אוניברסיטת ג'ון הופקינס האמריקנית את דוח נתוני המעקב השבועי שלה על מגמת התפשטות נגיף הקורונה. לפי הדוח, ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם במספר הנדבקים החדשים בקורונה ביחס לאוכלוסייה. בסף הכל עומדת ישראל על ממוצע של 199.3 נדבקים חדשים למיליון נפש בכל אחד מהימים בשבוע האחרון.