הכותל בירושלים
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

דרעי הבהיר: תותר תפילה - גם באזורים אדומים

לאחר ההחלטה על סגר ב-30 מוקדים, לא מוותרים על התפילות בימים הנוראיים - אירוע משמעותי בעולם החרדי והדתי • הרב הראשי הוציא פסק הלכה ולפיו ניתן להגיד סליחות דרך הטלפון • מנכ"ל משרד הבריאות לכאן רשת ב: אם לא תהיה ברירה – יהיה סגר מלא
כתבי כאן חדשות
04 בספטמבר 2020
07:13
עודכן ב 08:05

לאחר שקבינט הקורונה החליט להטיל סגר ב-30 "אזורים אדומים" ברחבי הארץ, שר הפנים אריה דרעי הבהיר אמש (חמישי) כי אנשים יוכלו להתפלל גם במקומות שיהיו תחת סגר בשל החשיבות של התפילות ב"ימים הנוראיים" - אירוע מאוד משמעותי בעולם החרדי והדתי. התפילה תיעשה בשטחים פתוחים, במקומות מיוחדים שיקצו הרשויות המקומיות. נוסף על כך, בחדשות הערב דווח כי הרב הראשי יצחק יוסף הוציא פסק הלכה ולפיו ניתן להגיד סליחות דרך הטלפון כדי למנוע התקהלויות. ברקע ההתנגדויות והביקורות על ההחלטה, אמר מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי בתוכנית "הבוקר הזה": אם לא תהיה ברירה – יהיה סגר מלא.

בתוך כך, מנכ"ל משרד הבריאות אמר הבוקר כי יש ניסיון להימנע מהטלת סגר מלא בארץ, אך "אם לא תהיה ברירה - נהיה שם". פרופסור לוי הדגיש בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי ההתקרבות לחורף ולעונת השפעת יכולה להשפיע על העומס בבתי החולים וסגר מלא זה הדבר שיתמודד הכי מהר עם התחלואה.

"ברור לכולם מה הן ההשלכות של סגר, אך אין מטה קסמים. ההפגנות הן אירוע שמעורר הידבקות", אמר פרופסור לוי בריאיון.

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי

ביקורת בערים והיישובים שבהם הוחלט על סגר

בירושלים, לפחות תשע שכונות צפויות להיות אדומות – כולן במזרח העיר. בעירייה ביקרו את ההחלטה ואמרו כי אינם מבינים את הקריטריון לאחר ששכונת בית חנינא, שנמצאת בראש טבלת החולים הפעילים עם 222 מקרים, לא הוגדרה כשכונה אדומה ולעומת זאת, שכונת הרובע היהודי בעיר העתיקה שבה 14 חולים שורבבה לרשימה.

רוב האזורים האדומים הוגדרו בערים חרדיות או ערביות ולא התקבלו בשלוות נפש. גורמים בעיריית בני ברק תקפו את ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו ונשמעו קולות שלא לכבד את המגבלות החדשות. גורמים המקורבים לראש העירייה אברהם רובינשטיין אמרו כי התושבים כועסים וטענו שהעיר הפכה ל"שפן ניסיונות". מנגד, לדברי גורמים באופוזיציה בעיר, אכיפת ההנחיות נעשית למראית עין בלבד.

גם מוקדי תיירות סומנו כאדומים בקבינט הקורונה. בטבריה נלחמים לצמצם את היקף הסגר – בעיקר באזורים בהם יש תיירות. בעיר הסבירו כי אם יכריזו על האזור כאדום – זו תהיה מכה קשה לבתי המלון ולמתפרנסים מתיירות. אילת, שהרימה את הראש בחודשיים האחרונים אחרי המשבר הכלכלי הקשה, סובלת כעת מגל של ביטולים בעקבות הדיווחים על התחלואה הגדלה.

במגזר הערבי, ובראש רשימת האזורים האדומים נמצא היישוב לקיה. 241 חולים התגלו ביישוב של 17 אלף בני אדם – רובם בגלל שתי חתונות של משפחה אחת, שנערכו לפני שבוע ושבועיים. ראש המועצה אחמד אל-אסד הסביר כי אנשים לא הבינו את משמעות המחלה ורק לאחרונה החלו לשמור על ההנחיות. אל-אסד ציין כי אם יהיה סגר כללי במקום, הם לא יצליחו לעמוד בו.

בתוך כך, שר הביטחון בני גנץ הנחה את צה"ל לתגבר את הנוכחות בערים בחיילים כבר מיום שני כדי לסייע למשטרה לאכוף את הסגר. הכוונה היא שחיילים יסייעו בהעברת מזון, בבדיקות ובחקירות. מתוך 30 היישובים האדומים שסומנו, עשרה יהיו תחת סגר מלא.

בהכנת הידיעה השתתפו: עקיבא ווייס, סולימאן מסוודה, אסף פוזיילוב, שרון עידן, רובי המרשלג ואיתי שיקמן