-
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

נתיבות, אשדוד, בית שמש ורהט בדרך לרשימת הערים האדומות

פרופסור גמזו יגבש את רשימת הערים האדומות ה"מובהקות", שבהן יוטלו הגבלות חריפות, שיהוו מעין עוצר • כ-130 אלף תלמידים, המתגוררים בערים אדומות, לא ימשיכו את שנת הלימודים במוסדות • בכירים במערכת הבריאות: איבדנו את אמון הציבור
גילי כהן, נוב ראובני ומואב ורדי
04 בספטמבר 2020
20:26
עודכן ב 21:20

בימים הקרובים ממונה הקורונה, פרופסור רוני גמזו, יגבש את רשימת הערים האדומות ה"מובהקות", שבהן יוטלו הגבלות חריפות שיהוו מעין עוצר. הערב (שישי) פורסם ב"השבוע" בכאן 11 כי בשל גידול במספר חולי הקורונה במספר ערים, ייתכן שנתיבות, אשדוד, בית שמש ורהט ייכנסו לרשימה. בכל 30 הערים האדומות יחולו הגבלות, אך עוצר יוטל בין שמונה לעשר ערים בלבד. 

בד בבד, כ-130 אלף תלמידים, המתגוררים בערים אדומות, לא ימשיכו את שנת הלימודים במוסדות. הערים המובילות בנתוני התחלואה הן: טירה, כפר קאסם, לקייה, מעלה עירון, דליית אל כרמל, סח'נין, נתיבות, אום אל פאחם, אלעד ובני ברק. שר בממשלה טוען שהמהלך עובר ללא ביקורת - כי אין ליישובים מהחברה הערבית קול בממשלה.  

פרופסור גמזו וצוותו מודאגים מאי הציות להנחיות. הם מצביעים על כך שרבים מתכחשים לקורונה ופועלים בניגוד מוחלט להוראות של עטיית מסכות והגבלת התקהלויות. לדבריהם, התופעה נראית לא רק בערים האדומות, אלא בכל רחבי הארץ. נתוני משרד הבריאות מצביעים על כך שמרבית החולים החדשים שהתגלו ביממות האחרונות לא מגיעים מערים אדומות. ביומיים האחרונים מתו 28 חולי קורונה.

בכירים במערכת הבריאות: איבדנו את אמון הציבור

בכירים במערכת הבריאות סיפרו לכאן חדשות: "יש תחושה של אובדן דרך, אין מדיניות ברורה, איבדנו את אמון הציבור". לדברי הבכירים, הממשלה מתנהלת כמו "קרקס", ולשרים אין אומץ לקבל את ההחלטות הנדרשות, מאחר שהם מונעים מהצורך הפוליטי שלא לעצבן את קהל בוחריהם. על ראש הממשלה טענו הבכירים: "הוא כמעט היחיד שמבין מה צריך לעשות, אבל גם הוא כבול בין שרים, שלכל אחד אינטרסים משלו". 

העלייה במספר החולים מציבה בסכנה גוברת את בני הגיל השלישי בישראל. הערב פרסם פרשננו מרדכי גילת שבתוך שבועיים חל זינוק בתחלואת אנשי הצוות הרפואי במוסדות הגריאטריים מ-300 ל-540 נדבקים. מספר הנדבקים בבתי האבות יציב, למעט בבית אבות יחיד בחיפה, שבו עלה מספר הקשישים שנדבקו מ-20 ל-60 בשבוע אחד בלבד. 

מוקדם יותר הודיע מפקד פיקוד העורף, אלוף אורי גורדין, ש-500 חיילי צה"ל יתגברו את המשטרה במשימות הקשורות לאכיפת מגבלות קורונה החל מיום שני בבוקר. החיילים יעזרו באכיפת הסגרים ובפעולות נוספות, אך לא יהיו רשאים להעניק דוחות בעצמם. יותר מ-2,000 אנשי מילואים גוייסו עד כה לצורך סיוע בהתמודדות עם משבר קורונה, וצפוייה הגדלה של מספר המגוייסים בשבוע הבא.