שר החוץ האמריקני מייק פומפאו וראש ממשלת סודאן עבדא
צילום: אי-פי

שר החוץ של סודאן: כמה תנאים צריכים להתקיים במסגרת נרמול יחסים עם ישראל

עומאר קמר א-דין בריאיון לעיתון מקומי: התנאים שנדונו עם פומפאו נסבו סביב הרווח הכלכלי שתגרוף סודאן ומועד הסרתה מרשימת המדינות תומכות הטרור
גל ברגר
05 בספטמבר 2020
18:23

שר החוץ של סודאן, עומאר קמר א-דין, אומר היום (שבת) כי כמה תנאים צריכים להתקיים במסגרת אפשרות עתידית של נרמול יחסים בין סודאן לבין ישראל, והממשל האמריקני צפוי לדון בנושא עם ישראל. לדבריו, שר החוץ האמריקני פומפאו, שנועד בשבוע שעבר בחרטום עם המנהיג הזמני של סודאן, בורהאן, כרך את סוגיית הנורמליזציה בין ישראל לסודאן עם הסרת שמה של סודאן מרשימת המדינות התומכות טרור.
"גם לו היה זה רצון הרחוב הסודאני, חשוב שיתמלאו תנאים מוגדרים לנורמליזציה. ראש מועצת הריבונות הזמנית בורהאן דיבר על התנאים עם פומפאו. התנאים נסבו סביב השאלה מהו הרווח הכלכלי שתגרוף סודאן ומתי תוסר מרשימת הטרור. פומפאו אמר שהממשל יבחן זאת עם הצד הישראלי ויגיב", דברי שר החוץ הסודאני בראיון לעיתון א-תיאר בסודאן.
עם זאת, השר הסודאני חזר על עמדת ממשלתו כי אין זה בסמכותה של הממשלה הזמנית שאינה נבחרת להכריע בסוגיה כמו נורמליזציה עם ישראל בעת הזו. הוא ציין כי לא ניכר שפומפאו היה מרוצה מתוצאות הביקור אך המגעים עם האמריקנים סביב התמורה שתקבל סודאן – נמשכים. כמו כן, שר החוץ הסודאני התייחס בביטול לסיוע הכספי שארצות הברית מציעה בשלב זה לסודאן.