-

אונס, מכות והרעבה: הנשים שנחטפו ועונו, מצאו בית בישראל - ועומדות בפני גירוש

אונס, מכות והרעבה - הם רק חלק ממה שעברו 27 נשים שנחטפו מאתיופיה, נמכרו לסוחרים בבני אדם במצרים - ושוחררו אחרי עינויים בגבול עם ישראל. 10 שנים הן חיות כאן בשלווה, אבל עכשיו הן עומדות בפני גירוש וחושפות את הזוועות
שירלי ברקוביץ'
05 בספטמבר 2020
23:34
עודכן ב 13:40

זה לא קשור לקורונה וגם לא לפתיחת שנת הלימודים או הבחירות. מדובר במשהו שקורה מתחת לרדאר, ורובנו לא חשופים אליו - תופעת הסחר בבני אדם. 27 נשים שנחטפו יחד מאתיופיה ונמכרו לסוחרים בבני אדם במצרים, שוחררו אחרי עינויים בגבול ישראל, וחיות כאן בשלווה כמעט עשור. הן הקימו משפחה, מצאו עבודה, ויום אחד קיבלו צו גירוש חזרה למקום בו הסיוט שלהן התחיל.

הן התכוונו לשכוח מהכל, אבל עכשיו כבר לא נותרה להן ברירה. הנשים התייצבו יחד באומץ מול המצלמה וחשפו בפעם הראשונה את הזוועות שעברו. כעת הן מבקשות רק דבר אחד – "אל תגרשו אותנו מהבית".

"הלכנו בערך ארבע שעות, לא הבנתי שחוטפים אותי. הכל היה חשוך, הכניסו אותי לחדר וסגרו עליי", סיפרה דסטה. הנערות שנחטפו מאתיופיה הובאו דרך סודאן לסיני. הן הוחזקו שם שלושה חודשים בעינויים קשים, ונדרשו לשלם כופר תמורת שחרורן. "בסיני לא נתנו לי לישון שלושה חודשים, היו מרביצים לנו כשאנחנו עומדות בלי בגדים", סיפרו שתי נשים.

חלק מהעדויות מזעזעות במיוחד: "שלושה חודשים עברתי עם בגד אחד. אנסו אותנו. זה היה כמו משחק בשבילם", "הרביצו לנו עם ברזל. מוציאים אחת-אחת, עושים סימן ושמים אותה בשמש - בכל יום. היו מנסים כל מיני דרכים כדי לגרום לנו לשלם. איימו עלינו שיימכרו את חלקי גופנו".

תגובת שר הפנים אריה דרעי: "בעת האחרונה התקיימה ישיבה של נציגים מכמה משרדים בממשלה בראשות המתאמת הבין-משרדית לסחר בבני אדם, שנועדה להמליץ לשר הפנים בעניין המעמד ההומניטרי לנשים. בקרוב יפורסם מתווה מוסכם על כל גורמי הממשלה".