המאייר זאב אנגלמאיר לאחר ששוחרר, הלילה
צילום: קריים מיניסטר

אנגלמאיר אחרי שחרורו: "נראה לי שחיכו לי שם"

המאייר, שהגיע למחאה מחופש לאישה עירומה, שוחרר ללא תנאים מגבילים • קצין אג"ם מחוז ירושלים נצ"מ אמיר ארזני: הכוונה הייתה ברורה, כנראה לפגוע או להעליב, ולכן הוא נעצר
ורד פלמן ומשה שטיינמץ
06 בספטמבר 2020
09:19
עודכן ב 11:36

המשטרה שחררה הלילה (ראשון) ממעצר וללא תנאים מגבילים את המאייר זאב אנגלמאיר, שהגיע מחופש לאישה עירומה להפגנה סמוך למעון ראש הממשלה בירושלים אתמול. "הגעתי עם שלט שכתוב בו משהו על ראש הממשלה", סיפר היום אנגלמאיר בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. "עוד בכניסה שוטרים קפצו עליי ואמרו לי 'בוא איתנו'. הם עיכבו אותי, דחפו אותי בצורה אגרסיבית לניידת, עם יד על הגרון. זה היה מאוד לא נעים. הרגשתי לא טוב. יש לי חבלה על המצח, לא ברור לי איך היא קרתה".

לטענת אנגלמאיר, "בתחנת המשטרה שני שוטרים לקחו אותי לשירותים, אמרו לי 'תתפשטי' ועשו לי בדיקה אינטימית. לא ברור לי למה. שאלתי למה ואמרו לי 'ככה זה'". לדבריו, "החוקרת אמרה לי 'אתה הופעת בעירום בירושלים'. אבל זו תלבושת בד. אני ארבע שנים מופיע איתה כ'שושקה'. נראה לי שחיכו לי שם. לא הבנתי למה שבוע שעבר זה לא הדליק אותם".

אנגלמאיר, שנחקר בתחנת המשטרה וסירב לחתום על תנאים מגבילים, אמר עם שחרורו אמש: "הגעתי לממש זכות דמוקרטית, להילחם על מה שנראה כמו שחיתות שלטונית. לא יצרתי שום סוג של פרובוקציה. היחס כלפי מתחילת האירוע היה כאילו אני פושע". עורך דינו, יאיר נהוראי, מסר כי "מעצרו מהווה פגיעה עמוקה ובוטה בחופש הביטוי. יש לקוות שזה לא מסמל תהליך של איראנזציה של ישראל".

במהלך המחאה בבירה נרשמו עימותים בכמה תקריות של עיכובים ומעצרים. לטענת המשטרה, אנגלמאיר, שהגיע מחופש לדמות "שושקה" שיצר, נעצר בשל "חשש להטרדה מינית של הציבור". לדברי קצין אג"ם במחוז ירושלים, נצ"מ אמיר ארזני, "הגיע למתחם ההפגנה מיצג שהציג אישה עירומה, כשהכוונה הייתה ברורה, כנראה לפגוע או להעליב, ולכן הבחור נעצר".