זירת החילוץ בנחל צפית, 2018
צילום: מאור קינבורסקי, פלאש 90

יותר משנתיים אחרי אסון נחל צפית: התקנות לא עברו בחוק והפיקוח דל

משרד ההתיישבות הציג דוח חדש ממנו עולה תמונה עגומה. המנכ"ל אבי נעים: כל הנהלים שנכתבו לא מחייבים, ומוגדרים כהמלצה בלבד
לירן כוג'הינוף
06 בספטמבר 2020
06:01

יותר משנתיים אחרי האסון בנחל צפית: משרד ההתיישבות פרסם היום (ראשון) דוח שממנו עולה כי הלקחים לא הופקו במלואם. כל נהלים שנקבעו מאז האסון הן בגדר המלצה בלבד, התקנות עוד לא עברו בחוק וגם אין ממש פיקוח. מנכ"ל משרד ההתיישבות, אבי נעים, אמר כי כל הנהלים שנכתבו לא מחייבים, ומוגדרים כהמלצה בלבד.

מאז הקמת הממשלה המכינות עברו מאחריות משרד החינוך למשרד ההתיישבות בראשות השר צחי הנגבי, המשרד הגיש הבוקר דוח מטעמו וממנו עולה שוב הדרישה להסדרה דחופה של תחום המכינות הקדם צבאיות על ידי המדינה. בדוח הוצע כי יש לעגן בחוק ובתקנות את העדכונים הנדרשים, וביניהם הגדרה חד משמעית של תחומי אחריות וסמכות של משרד ההתיישבות והביטחון אל מול המכינות.

לאחר האסון, הוקמה ועדה במשרד החינוך, מועצת המכינות הגישה דוח בנושא וגם מבקר המדינה החל בבדיקה: כולם כתבו ודרשו לתקן ולשפר אבל הכול בגדר המלצה בלבד. עד היום התקנות בחוק המכינות לא שונו. הורי עשרת הנספים באסון, בהם איציק אור אבא של אלה, עדיין דורשים את הקמתה של ועדה ממשלתית כפי שהבטיח ראש הממשלה נתניהו.

הדוח מתריע כי הפיקוח במכינות בכל הקשור לפעילויות חוץ הוא דל ביותר, ללא תוכנית עבודה שנתית וללא תקנים של כוח אדם ייעודי. בנוסף, אין כיום חובת דיווח על אירועי בטיחות, אין אפשרות לקבל מאף גורם במדינת ישראל או ממשרדי הממשלה את רשימת התקלות או את אירועי הבטיחות שהתרחשו במכינות הקדם צבאיות לאורך השנים.

עוד נכתב בדוח כי מוצע שייכתב ויוטמע נוהל מחייב המגדיר את מערכת היחסים של הוועד המנהל כגורם שתפקידו לקבוע מדיניות, לבקר ולפקח על פעילות המכינות מול מנהלי המכינות לאורך השנה כולה - כולל דיווחים מידיים ליו"ר על כל אירוע חריג.  בנוסף נכתב שקיים צורך ממשי בפיקוח ובקרה על נושאי הבטיחות וחיי האדם.