שוטרים בכניסה לאלעד כשהייתה תחת סגר, 24.06.20
צילום: פלאש 90

השר שטייניץ: בגל הראשון היינו תקיפים, בגל השני נכנענו ללחץ הציבורי

שר האנרגיה לכאן רשת ב: "תוכנית הרמזור טובה לאחרי הסגר" • ראש עיריית בני ברק לגורמים במשטרה: אם יוטל סגר אשתתף בהפגנות נגדו • ראשי ערים חרדיות אדומות ניתקו שיחת זום עם ממונה קורונה למגזר החרדי, לאחר שהבינו שמדובר בשימוע לקראת הטלת סגר בשל התפשטות קורונה. ראש העיר אלעד לאלוף נומה: "גמזו משחק בך, שולח אותך לסיבוב עלינו"
עקיבא ווייס
06 בספטמבר 2020
09:06
עודכן ב 10:22

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אומר הבוקר (ראשון) כי אין מנוס מסגר מלא. לדבריו, "בגל הראשון היינו תקיפים בהובלת ראש הממשלה, בגל השני נכנענו ללחץ הציבורי".בריאיון לקלמן ליבסקינד ורועי שרון בכאן רשת ב, אמר  שטייניץ כי המשמעת הציבורית ירדה. "תוכנית הרמזור טובה לאחרי הסגר, הסוסים כבר ברחו מהאורווה. כבר כשהגענו ל-500 חולים היינו צריכים להטיל סגר של שבועיים והיינו מדינה ירוקה".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב 

"אין ערים ירוקות במצב של 3,000 נדבקים ליום", אמר שטייניץ. "זה עובר מעיר לעיר - הצעדים החלקיים קשים יותר לאכיפה. עדיף סגר של שבועיים. לסגר יש מחיר כלכלי - אבל אם תוך שבועיים נחזור להיות מדינה ירוקה - עדיף במקום לדמם חצי שנה".

ראשי ערים חרדיות נגד הכוונה להטיל עליהן סגר 

גורמים במשטרת ישראל פנו הבוקר לראש עיריית בני ברק, אברהם רובינשטיין, כדי לבדוק מה תהיה מדיניות העירייה במידה שיתפתח גל מחאות בעיר. ראש העיר השיב כי בכוונתו להשתתף בהפגנות נגד "הסגר הבלתי מוצדק", כלשונו. בד בבד, בשיחה שנערכה ביום שישי בין הרב יהודה סילמן, מרבני בני ברק, למשטרה אמר הרב כי "אתם צפויים לזעם ציבורי גדול בעיר וספק רב אם נרצה לשכך אותו".

אתמול פוצצו ראשי ערים חרדיות שיחת זום עם האלוף רוני נומה. ראש העיר אלעד, ישראל פרוש, אמר אתמול לממונה קורונה במגזר החרדי, האלוף רוני נומה, בשיחת זום קבוצתית עם ראשי ערים חרדיות-אדומות כי "רוני גמזו משחק בך, הוא שולח אותך לסיבוב עלינו. אם ככה היו מקיימים שימוע לראשי ממשלה הם כבר היו בכלא".

בשיחה שהתקיימה גם עם גורמים במשרד הבריאות, כמה מראשי הערים החרדיות האדומות ניתקו את שיחת הזום עם האלוף נומה, לאחר שהבינו שמדובר בשימוע לקראת הטלת סגר.

בריאיון הבוקר לקמן ליבסקינד ורועי שרון בכאן רשת ב אמר פרוש כי זו לא הייתה פגישה, אלא מעשה מביך לכמה דקות, כלשונו. "בשבוע שעבר רוני נומה אמר שאסור לעשות סגר, אבל כנראה שגמזו לא יודע להסתכל לנו בפנים והוא שלח את נומה. לא היה כלום בשיחה. גמזו משחק בו לכאורה".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

"נעשה פה עוול למגזר החרדי", אמר פרוש. "צריך לדבר עם מי שמדברים איתנו ביומיום - משטרת ישראל ופיקוד העורף. הם אומרים שאנחנו עושים עבודה נפלאה. סגר לא יעשה כלום. זה רק ייצור סטיגמה".

על האפשרות שאלעד תוכר כעיר אדומה אמר פרוש: "זו לא תהיה פעם ראשונה, זה לא פשוט אבל אתמודד". הוא תהה מה יקרה בעקבות ההחלטה על סגר. "צריך מישהו שיבוא וידבר איתנו ולא רק יודיעו על סגר. מישהו מדבר איתי על הסמים וההתאבדויות שיגיעו בעקבות סגר? גמזו הוא איש מוערך, שיחקו בנו אחרים. איפה ראש הממשלה נעלם פתאום? שולח את גמזו קדימה ולא סופר אף אחד ממטר?".

יו"ר סיעת יהדות התורה, יצחק פינדרוס, התייחס הבוקר בכאן רשת ב להצעת פרופ' רוני גמזו ושר הבריאות יולי אדלשטיין להטיל סגר בערים ושכונות אדומות: "זה נראה מן ענישה קולקטיבית במקום לא מוצדק ולא נכון". על התחלואה בקורונה במגזר החרדי אמר פינדרוס: "אני תושב הרובע היהודי. יש כאן 15 חולים רשומים - חלקם לא נמצאים פה בכלל והשכונה הפכה להיות אדומה. אף אחד לא מצליח להבין על מה".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

בתוך כך, ועדת השרים לאזורים מוגבלים תתכנס היום אחר הצוהריים לאשר את רשימת הערים האדומות. מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, אמר אתמול בחדשות הערב בכאן 11 כי גובשה רשימה של תשע ערים אדומות שעליהן יוטל סגר. הוא הביע תקווה שלא יהיה צורך בסגר כללי, והדגיש כי הוא לא יהיה יעיל אם לא יימשך שבועיים עד שלושה