האזור ממנו פונה צפריר
צילום: משטרת ישראל

המוות במסיבת הטבע | הוריה של טוהר דוד שמתה במסיבה דומה ניחמו את המשפחה: "הציף עבורנו הכל מחדש"

לדברי נצ"מ רונן אבניאלי, הקריאה למשטרה שהתקבלה מהמסיבה שבה התמוטט אריאל צפריר דיווחה על התקהלות לא חוקית ולא על חשש לחיי אדם • מעצר ארבעת החשודים הוארך בארבעה ימים • חבר שהיה במסיבה: "אולי מישהו שם לו משהו בכוס"
אסף פוזיילוב
06 בספטמבר 2020
08:04

המוות במסיבת הטבע בשמורת פורה: את משפחתו של אריאל צפריר שהתמוטט ביום שישי במסיבה הגיעו הבוקר (ראשון) לנחם הוריה של טוהר דוד שמתה במסיבת טבע לפני שלוש שנים. אמה של טוהר, ויויאן, סיפרה לכאן חדשות: "איך ששמענו על המקרה הזה, שוב לא הצלחנו לישון, לא הצלחנו לאכול, זה הציף עבורנו את הכל מחדש. זה כמעט באותו מקום, כמעט באותו זמן. דומה מאוד לסיפור שלנו. ניסינו לחזק את ההורים, למרות שאין לי מילים, זה משהו שקשה לנחם".

טוהר דוד

לדבריה, "המקרה שלנו עדיין בשלב העדויות ומתארך כמו מסטיק. בכל פעם יש דברים שמעכבים את התנהלות המשפט. השופט לא עוצר את התופעה הזאת, אותם עבריינים חופשיים והבנתי שהם ממשיכים לעשות מסיבות נוספות. בבית המשפט ייערך היום דיון בשאלת נתיחת גופתו של צפריר.

מפקד המרחב במשטרה: "המסיבה התקיימה במקום מוסתר, בתוך שטח עצום"

מפקד מרחב לכיש במשטרה, ניצב משנה רונן אבניאלי, הגיב הבוקר בריאיון לכאן רשת ב לטענות על התרשלות השוטרים שהגיעו באיחור של שעתיים לאזור בו נערכה המסיבה שבה התמוטט ומת אריאל צפריר בן ה-19. "המסיבה נערכה במקום מוסתר בתוך שטח עצום. המסיבות הלא-חוקיות האלה מתקיימות מלכתחילה במקומות מוסתרים כדי שהמשטרה לא תמצא אותן. קשה מאוד לאתר אותן", אמר נצ"מ אבניאלי בתוכנית הבוקר הזה. "מיד אחרי השיחה הראשונה שהתקבלה - הגיעה ניידת משטרה שסרקה בתוך השמורה במשך כמעט כשעתיים רצופות. כשהגעתי בדיעבד למקום לאחר האירוע, הייתי צריך שמסוק יכוון אותי עם רכב שטח לנקודה".

האזינו לריאיון עם נצ"צ רונן אבניאלי

לדבריו, "הם התקשרו לדווח על התקהלות בניגוד להנחיות הקורונה ולא בשל חשש לחיי אדם. רק בשעה אחת בצוהריים התקשרו למד"א. זו מסיבה שאסו לעשות אותה". על הקריאה לחקור את התנהלות המשטרה על הטיפול באירוע אמר מפקד המרחב: "אנחנו לומדים את עצמנו בכל אירוע ואירוע, וזה נכון שנעשה כך". מפקד המחוז במשטרה הורה לבדוק את התנהלות השוטרים שלא הגיעו לפזר את המסיבה.

מעצרם של ארבעת החשודים הוארך בארבעה ימים, אחרי דיון ארוך מאוד שהסתיים אחרי השעה 3:00 הלילה. לדברי המשטרה החשודים הם מארגני המסיבה, ולדברי הסנגורים מדובר בשני מארגנים ושני מתקיני מערכת הסאונד. בדיון בהארכת מעצרם אמר הלילה נציג המשטרה כי במסיבה היה שימוש בסמים, וכי היה שיהוי בהזמנת מגן דוד אדום. לדבריו, הזמינו אמבולנס רק אחרי שצפריר, תושב מברקן, התמוטט – על אף שהרגיש לא טוב זמן ארוך קודם לכן. הארבעה חשודים בהמתה בכוונה או באדישות, שיבוש הליכי חקירה וניהול עסק ללא רישיון. מארגן המסיבה הכחיש את החשד נגדו - גרימת מוות ברשלנות. מי שהודיע על כך שצפריר התמוטט והיה לידו, לא נעצר.

מחקירת החשודים עלה כי כבר ב-06:30 צפריר חש ברע ומצבו הידרדר. לדברי אחיו, שהיה במסיבה, הוא הרגיש טוב עד שעה 11:00. איש מחבריו או מהמארגנים לא התקשרו לקבל סיוע רפואי והעבירו אותו למנוחה במכונית. המשטרה הגיעה למקום רק בשעה 13:30 - לאחר דיווח מגן דוד אדום. חברו של אריאל ואחיו אמרו בדיון אמש בבית המשפט כי צפריר לא עישן ולא נטל סמים. לדברי חברו, "אולי מישהו שם לו משהו בכוס".

עוד אמר נציג המשטרה בדיון שהתקיים בבית משפט השלום באשקלון כי נחקרו אנשים רבים עד השעה 06:30 בבוקר אתמול. סנגורו של אחד המארגנים שאל בתגובה: "מתי המשטרה ידעה שיש מסיבה?". על כך השיב נציג המשטרה: "בשעה 08:57, לא דובר על מיקום מדויק. הנושא בבדיקה".

מותו של צפריר נקבע ביום שישי לאחר שנפגע אנוש ממכת חום בשמורה שמדרום לקריית גת. לפי החשד, המקרה התרחש במסיבה שנערכה במקום. צוות מגן דוד אדום שהגיע למקום ביצע בו פעולות החייאה ופינה אותו לבית החולים סורוקה בבאר שבע כשהוא במצב קריטי - שם נקבע מותו.