פרופ' גמזו ופרופ' גרוטו בועדת החוקה, הבוקר

גמזו בדיון בכנסת: "המתקפות נגדי מאורגנות ולא נעימות - זה נועד להחליש אותי"

ועדת החוקה אישרה את הארכת מצב החירום בחודשיים. סגן שר הבריאות קיש: לא נערכנו בכוחות מספיקים בעמדת הבדיקות במג'ד אל-כרום. מנין המתים מפרוץ המגיפה עלה ל-1,010
זאב קם
06 בספטמבר 2020
10:05
עודכן ב 12:50

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה את הארכת ההכרזה על מצב החירום ב-60 ימים נוספים. הדיון מתקיים לקראת התכנסות קבינט הקורונה שייערך היום (ראשון) אחר הצהריים בו צפויים לאשר השרים סגר על ערים ושכונות אדומות. חברי הוועדה דנים גם בתכנית הרמזור של הממונה על המאבק במגיפת הקורונה פרופסור רוני גמזו. בדיון נוכחים פרופ' גמזו והמשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו.

יו"ר הוועדה, חבר הכנסת יעקב אשר אמר בפתח הוועדה כי "לא צריך רמזור כדי לקבל החלטות על סגרים". חבר הכנסת אשר הוסיף כי "כמו שזה נראה כרגע זה נראה כמו החלטות לא נכונות". סגן שר הבריאות יואב קיש אמר בוועדה כי הוחלט לתגבר את עמדות הבדיקות במגזר הערבי והודה כי משרדו לא נערך בצורה מספקת בעניין זה.

פרופ' גמזו אמר בדיון: "המתקפות נגדי מאורגנות ולא נעימות - זה נועד להחליש אותי. בחרו בממונה שהוא אנטי סגר. אפילו קראו לי מכחיש קורונה. לא צריך למהר לסגרים. כשהגעתי היו 1,800 נדבקים ביום וצעקו לי לצאת לסגר. בישיבות הקבינט צריך להתמודד עם הדרישה הזו. וגם עכשיו אני בורח מזה. יש אנשים שקוראים לי משוגע שאני פותח את מערכת החינוך. אני רואה את החברה ואת הכלכלה ואת הקשיים של האנשים, ובטח שאני רואה את החברה החרדית והערבית. חלק מזה נובע מבעיות שלא טופלו במשך שנים בחברות הללו".

עוד הוסיף גמזו כי יכולת הבדיקות כעת עומדת על 44 אלף ליום וכי ב-1 בנובמבר היכולת תעמוד על 60 אלף ליום ועד סוף השנה - 100 אלף ביום. גמזו הוסיף כי המטרה היא להתקרב לחורף עם מאות נדבקים ביום: "לא נצליח להגיע לעשרות ביום. נעשה את הפעולות כדי להגיע למאות נדבקים ביום. החגים הקרובים מטרידים, עוד לא החלטנו מה לעשות לגביהם".

אתמול אמר פרופ' גמזו כי בתוך שלושה שבועות יהיו עשרות מתים מנגיף קורונה במגזר הערבי. בפגישה עם בכירי המגזר הערבי בדלית אל-כרמל, הוסיף גמזו כי הממשלה תשב השבוע ותחליט על הגדלת הקנסות לגני האירועים עד כדי סגירה. עוד אמר כי ניהול המגפה לא צריך להיות פוליטי אלא מקצועי.

בימים הקרובים צפוי גמזו לגבש את רשימת הערים האדומות ה"מובהקות", שבהן יוטלו הגבלות חריפות שיהוו מעין עוצר. שלשום פורסם ב"השבוע" בכאן 11 כי בשל גידול במספר חולי הקורונה במספר ערים, ייתכן שנתיבות, אשדוד, בית שמש ורהט ייכנסו לרשימה. בכל 30 הערים האדומות יחולו הגבלות, אך עוצר יוטל בין שמונה לעשר ערים בלבד.

מנתונים שפרסם הבוקר משרד הבריאות עולה כי מנין המתים מפרוץ המגיפה עלה ל-1,010. בבתי החולים מאושפזים 445 חולים במצב קשה. 119 מהם מונשמים.