גן ילדים, אילוסטרציה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

החשד להתעללות ברמת גן: סייעת שהוגשה נגדה תלונה המשיכה לעבוד בגן

הסייעת לא נעצרה אך בעקבות התלונה נגדה נבחנו מצלמות האבטחה ונעצרה סייעת אחרת • הפעוטות שסיפרו להורים על האלימות טרם תושאלו בידי חוקר הילדים של המשטרה
איתי שיקמן
06 בספטמבר 2020
12:49

החשד להתעללות בגן ילדים של רשת בית עמנואל ברמת גן: סייעת שהורים התלוננו עליה כי נהגה באלימות נגד ילדיהם עבדה במקום בפתיחת שנת הלימודים, בשבוע שעבר. כך פורסם הבוקר (ראשון) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. בד בבד עולה כי הפעוטות שסיפרו להורים על האלימות שהופעלה נגדם בגן, טרם תושאלו בידי חוקר הילדים של המשטרה וזאת למרות שכולם בני שלוש ובעלי יכולות ורבאליות.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב  

אורית, אמו של אחד הילדים בגן, סיפרה לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב כי איש לא עדכן את הורי הגן באיזה שלב נמצאת החקירה. "המשטרה עצרה סייעת אחרת באותו גן על סמך מה שנראה במשרד העבודה והועבר למשטרה, כך שמי שנעצרה היא לא מי שעליה הצביעו הילדים. כל צוות הגן פתח את השנה למעט אותה סייעת עצורה. המשטרה לא סיימה לראות את כל העדויות המצולמות של הגן".  

אורית סיפרה כיצד נודע להורי הגן על מקרי האלימות: "בסוף שנת הלימודים הילדים קיבלו תמונת מחזור עם אנשי הצוות בגן. לאחר מכן סיפרה אחת האימהות שאחד הילדים דיווח שאחת הסייעות מרביצה. זה קרה במקביל לבריחת שתן שהחלה לקרות לו למרות שהילדים כבר גמולים. היא שאלה על מקרי האלימות בקבוצת הוואטס אפ. ראיתי את ההודעה ולבי החסיר פעימה. עברתי עם הילד שלי על כל הילדים בתמונה בגן והגענו לאנשי הצוות וגם הוא העיד שאותה סייעת מרביצה. הוא לא אמר את זה על אף סייעת אחרת".

לדבריה, לאחר מכן הורים נוספים החלו לדווח על תלונות של ילדיהם כלפי אותה הסייעת. "זה היה כמו בסרט אימה. ילדים בגיל הזה לא יודעים לעשות תיאום גירסאות. הגשנו תלונה לראש עיריית רמת גן שהודיע מייד שהעניין בטיפול. ביקשנו לראות את התמונות מצילומי הגן, אבל עורכת הדין של בית עמנואל אמרה שלפי החוק אסור לנו לראות אותן. בחלומות הכי גרועים שלי לא חשבתי שאמצא את עצמי בסיטואציות כאלה. זה הרבה לילות בלי שינה".

לאחר פניית כאן חדשות הודיעו בעיריית רמת גן כי הנהלת רשת בית עמנואל החליטה להוציא שתי מטפלות לחופשה - בהן הסייעת מהתלונה הראשונה שהגישו ההורים - החל מהיום ולכל הפחות עד לסיום ההליכים. עוד נמסר מהעירייה: "הנהלת החברה רואה בחומרה רבה כל מקרה של אלימות מכל סוג שהוא, ותפעל למיגור התופעות הפסולות בכל פעילויות החברה".

מהמשטרה נמסר: "מטבע הדברים לא נפרט על אודות חקירות מתנהלות, אולם נבהיר שמשטרת ישראל חוקרת ביסודיות ובמקצועיות ותפעל למיצוי הדין עם כל מי שיפגע בקטינים חסרי ישע".

לפני כעשרה ימים נעצרה סייעת בגן, בחשד שנקטה אלימות כלפי הילדים. החשד נגדה התעורר בעקבות בדיקה של מצלמות האבטחה המותקנות בגן, לאחר שהתקבלה התלונה על הסייעת הראשונה.