טורבינות רוח

מה הקשר בין טורבינות רוח לאיומים על תושבים בצפון?

סיפור על הקמת טורבינות רוח בגליל וברמת הגולן הפך למלחמה על הבית בין מתנגדים לתומכים, שכוללת חרמות, תביעות בבית המשפט ותלונות במשטרה. ככה זה, כנראה, כשמעורב כסף גדול מאוד בסיפור | האזינו לפרק 12 של "הזמן הירוק", הסכת הסביבה של כאן חדשות
יפעת גליק
07 בספטמבר 2020
07:03

"אני שורף אותך ואת המטעים שלך..."

"אני אשבור לך את הרגליים והידיים... אתה תמות"

"אנחנו נחטוף את אחד מהילדים שלך"

"אם אתה תתערב בכל העניין הזה, אני אהרוג אותך ואשרוף את כל המטעים שלך"

המילים הלא פשוטות האלה, שנקראות קצת כמו רשימת מכולת, לקוחות מתוך הודעות שקיבלו שייח'ים מכפרים דרוזיים ברמת הגולן. לאט לאט הם חושפים את האיומים. כולם מאותו מספר טלפון, באותו יום שחור אחד לפני חודש. ומה המשטרה אומרת על זה? לטענת השייח'ים, את המשטרה זה לא מעניין.

האיומים האלו הם חלק ממלחמה שמתנהלת סביב הקמת טורבינות רוח בגולן. השייח'ים הדרוזים המאוימים הם המנגדים. מתנגדים להקמתן של הטורבינות ליד הבתים שלהם. ואולי כדי להבין טוב יותר איך מתפתח סיפור תמים על רוח, למפלצת טעונה של איומים והשמצות הדדיות צריך לחזור לנקודת ההתחלה. למה בכלל צריך טחנת רוח? 

"המטרה בעצם היא להחליף את מקורות החשמל המזהמים במקורות אנרגיה ירוקה ונקייה", מסביר אסי לוינגר, המנכ"ל של חברה לאנרגיות מתחדשות בשם אנרג'יקס. בחמש השנים החולפות גדל הביקוש לחשמל בכ-3% בכל שנה. בהתאמה גבר הצורך בשימוש באנרגיות מתחדשות, שיחליף ייצור מזהם. כמו טורבינות רוח. אגב, אסי היה אחד הראשונים שזיהו את הצורך. לפני משהו כמו 12 שנה, אסי בא לאיש העסקים נתן חץ, פרש את משנתו והפך למנכ"ל. כמו החברה של לוינגר, יש עוד כמה כאלה במקומות שונים בצפון. אלא שפתאום צצו מתנגדי טורבינות. תושבים במג'דל שאמס לדוגמה, שלא מתאים להם שממש ליד הבית יזמזם להם רעש של שבשבת 24/7. 

"כאן לא יקומו טורבינות", אומר ראש המועצה יאנוח ג'ת מודי סעד. "הציפורים, הנשרים, כל מה שמסביב - יש פגיעה קשה מאוד. הפרות לא נותנות חלב, התרנגולות לא נותנות ביצים".

בעניין הבריאותי אין היום המון מחקרים. אבל התושבים מסתמכים על עדויות ועל חוות דעת שהוגשה ב-2016 לחברה להגנת הטבע וחוברה על ידי שלושה מומחים: ד"ר חגית אולנובסקי, ד"ר ערן ברוקוביץ' וד"ר דניאל מדר. הם כותבים שטורבינות גורמות למפגע נוף אבל גם לנזק אקוסטי. וגם לעוד משהו: הרעידות שהן יוצרות נותנות לתושבים שחיים בקרבתם תחושה של מחלת ים. כאילו הקרקע הוא מים סוערים והתושבים נמצאים בתוך אוניה שמתנודדת מצד אל צד.

"כאן לא יקומו טורבינות", אומר ראש המועצה יאנוח ג'ת מודי סעד. "הציפורים, הנשרים, כל מה שמסביב - יש פגיעה קשה מאוד

מי שהתנגד להקמת הטורבינות בכפרים, מצא עצמו מסובך עם חברות הענק. אבל מתברר שגם תושבים שהחליטו להשכיר את אדמתם מצאו עצמם מסובכים - הפעם עם החברים שלהם שהחרימו אותם. אלא שכאן מגיע טוויסט בעלילה. בני העדה הדרוזית, אלה שאיימו על החברים שלהם שאם ישתפו פעולה עם הצבת טורבינות יוחרמו, נפלו הם בעצמם קורבן.