-
צילום: פלאש 90

70% מהמורות והגננות דיווחו שלא עברו הכשרה ראויה ללימוד מרחוק

סקר של מכון טאוב שנערך בקרב כ-6,000 מורות וגננות מצביע על בעיות בתשתית הדיגיטלית ופגיעה בתלמידים החלשים, לצד תחושת העצמה מקצועית בשל הלמידה מרחוק בקרב המורות
לירן כוג'הינוף
08 בספטמבר 2020
07:46

כשבוע לאחר פתיחת שנת הלימודים: מרבית המורות והגננות מודות כי לא עברו הכשרה ראויה להוראה מרחוק - כך פורסם הבוקר (שלישי) בכאן רשת ב. לפי סקר שערך מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל, שבוצע בקרב כ-6,000 מורות וגננות בהסתדרות המורים, עולה ש-70% מהנשאלות לא השתתפו כלל בהשתלמות בנושא הוראה מרחוק, או שהשתתפו בהשתלמות בת פחות מעשר שעות.

41% מהמורות והגננות אמרו שהתשתית הדיגיטלית בבתיהן אינה מתאימה ללימוד מרחוק, כמחצית מהן סבורות שהתשתית בבתיהם של התלמידים אינה מספקת. עוד עולה מהסקר שאת עיקר הסיוע והתמיכה בהכנות ללימוד מקוון קיבלו המורות והגננות מהסביבה הקרובה – אך מעט מאוד ממשרד החינוך או מהרשויות המקומיות.

עם זאת, 90% דיווחו שלימדו מרחוק בתקופת הסגר, ועשו זאת להערכתן בהצלחה. 65% מהמורות והגננות ראו בהוראה מרחוק חוויה מעצימה מבחינה מקצועית, 43% הרגישו שהיא מגבירה את העצמאות שלהן. 

רוב המורות הודו כי עיקר הנפגעים מההוראה מרחוק הם התלמידים החלשים. הפגיעה התבטאה בעיקר בקרב תלמידים עם קשיי קשב וריכוז, לקויות למידה, בעלי צרכים מיוחדים המשולבים בכיתות רגילות, בתלמידים שגרים רחוק מהמרכז, בתלמידים עם קשיים חברתיים ובכאלו הבאים מרקע חברתי-כלכלי חלש.